Haber

35. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı için geri sayım

İSTANBUL (İGFA) – 35. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri ile ünlü İstanbul Boğazı’nda düzenlenen tek yarış ve Asya Kıtasından Türkiye’ye yüzerek yapılan tek yarış olarak uzun bir süredir devam ediyor. Avrupa Kıtası. Bu yıl 35’incisi düzenlenecek olan etkinlik, yüzme tutkunları için heyecan kaynağı olmaya devam ediyor.

Yarış, sadece Türkiye’den değil, dünyanın dört bir yanından gelen katılımcıları, dostça rekabet ruhuyla sporcularla rekabet etmek için bir araya getirmeyi amaçlıyor. Yarışa bu yıl rekor sayıda başvuru yapıldı. Türkiye’den toplam 1331 (288 kadın ve 1043 erkek) yüzücü İstanbul Boğazı’nda yüzmeye hak kazanırken, yarışmaya 78 ülkeden 1310 yabancı yüzücünün (450 kadın ve 860 erkek) katılması bekleniyor.

35. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, yarışmacıların gücüne, dayanıklılığına ve kararlılığına odaklanan bir etkinlik olmanın yanı sıra, İstanbul’un eşsiz güzelliklerini tüm dünyaya tanıtmaya devam ediyor. 35. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda katılımcılar yüzmenin keyfini çıkarırken, İstanbul’un tarihi ve kültürel mirasını da keşfetme fırsatı buluyor.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMK) tarafından ilk kez 23 Temmuz 1989’da Uluslararası Olimpiyat Komitesi temel alınarak ve 68 yüzücünün katılımıyla düzenlenen yarışa 50’den fazla ülkeden 2500’e yakın yüzücü katıldı. 2010 yılından bu yana yarışı tamamlayan yüzücüleri “Kıtalararası Yüzücü” sertifikası ile ödüllendiren Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, Dünya Açık Su Yüzme Derneği tarafından “Yılın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu” seçildi ( WOWSA), 2019 yılında ise “Dünyanın En İyi 100 Açık Su Yüzme Organizasyonu” ödülüne layık görülmüştür. “Suda Yüzme Yarışı” listesinde 1. olmuştur.

Samsung’un yaklaşık 20 yıldır devam eden 35. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’na verdiği destek, TOC tarafından İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen etkinliğin büyümesine ve uluslararası tanınırlığına değerli katkılar sağladı. Büyükşehir Belediyesi ve 26 kamu kurumu. Bu güçlü işbirliği sayesinde yarış, dünya çapında spor ve yüzme tutkunlarının ilgisini çekmeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu