Haber

Ahmet Akın: ‘Ucuz Enerji’ Dediler, Zam Üstüne Zam Yaptılar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AKP’nin 2018 seçimleri için kamuoyuna açıkladığı bildiride verdiği enerji vaatlerinin gerçekleşmediğini belirterek, “AK Parti hükümeti vatandaşı müşteri olarak görüyor. Seçim kampanyasında. 2018’de enerji vaatleri havada kaldı zamdan sonra ‘ucuz enerji’ dediler zam yaptılar ‘arz güvenliğini sağlayacağız’ dediler sanayide elektrik ve doğalgaz kesintileri nedeniyle üretim durdu. ‘Altyapıyı güçlendireceğiz’ dediler, Isparta günlerce karanlıkta kaldı. Enerjiyi temel bir hak olarak görüyoruz. Hükümetimizde enerji vatandaşımızın ve sanayicimizin bütçesine uygun. Kaliteli ve kesintisiz olacak” dedi.

Ahmet Akın bugün yaptığı yazılı açıklamada, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2/18 genel seçimleri öncesinde “Yetkiyi ver, etkisini gör” diyerek açıkladığı seçim vaatlerinin yerine getirilmediğine dikkat çekti. Akın şunları söyledi:

“2018’DEN BUGÜNE KADAR KONUTLARDA ELEKTRİK FATURASI YÜZDE 360, DOĞALGAZ YÜZDE 456 ARTTI”

“Hükümet 2018 seçim beyannamesinde ‘vatandaşlara ucuz enerji sağlanacak’ sözü verdi. Bu dönemde elektrik tarifesi 10 kat, doğalgaz tarifesi 17 kat artırıldı. 2018’den bu yana yüzde 360, doğal gaz faturası yüzde 456 arttı.

Hükümet, 2018 seçim beyannamesinde “enerjide arz güvenliğinin kesintisiz sağlanacağı” sözünü verdi. 2021 yazında ülke genelinde arz-talep dengesi sağlanamadığı için Türkiye genelinde elektrik kesintisi yaşandı. 2022 yılı Şubat ayında endüstriyel tesislerde hem elektrik hem de doğalgaz kesintileri nedeniyle üretim durduruldu.

“ENERJİ VERİMLİLİĞİ ALANINDAKİ KAMU HEDEFLERİ BİLE BAŞARISIZ”

2018 seçim beyannamesinde elektrik şebekesinin altyapısının güçlendirileceği sözü verildi. Ocak 2021 ile Şubat 2021 arasında yaklaşık 200 bin abone olumsuz hava koşulları nedeniyle 24 saatten fazla kesintiye uğradı. Şubat 2022 ve Mart 2022’de nüfusu 500 bini geçen Isparta’da günlerce elektrik yoktu.

2018 seçim beyannamesinde ‘enerji verimliliği ile daha az karbon salınımı sağlanacağı’ sözü verildi. Türkiye enerji verimliliği konusunda büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen şu ana kadar somut bir adım atılmış değil. Enerji verimliliği alanında kamu sektöründeki hedeflere dahi ulaşılamamıştır.

“SGK VERİLERİNE GÖRE 2018’DEN BERİ MADENCİLİK ALANINDA EN AZ 288 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ”

2018 seçim beyannamesinde ‘birçok bölgede iktidar ihtisas sanayi bölgeleri kurulacak’ vaadine yer verildi. Ancak 2018 yılından bu yana birçok ilde vaat edilen ihtisas alanları ile ilgili somut bir ilerleme kaydedilmedi. Bazı bölgelerde başlayan çalışmalar, karar almaktan ve zemin hazırlamaktan öteye gidemedi.

2018 seçim beyannamesinde madencilik faaliyetlerinde iş kazalarının önlenmesi için ‘Güvenli Madencilik Yol Haritası’ hazırlanacağı ve iş kazalarının sıfıra indirileceği sözü verildi. Maden kazalarında 2018 yılından bu yana gözle görülür bir azalma olmazken, özellikle Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun Amasra işletmesinde meydana gelen ve 42 personelin hayatını kaybettiği afette SGK verilerine göre maden sahasında en az 288 işçi hayatını kaybetti. onların hayatları.

“GÜCÜMÜZDE VATANDAŞLARIMIZ VE SANAYİ ENERJİMİZ İÇİN ÖDENEBİLİR, KALİTELİ VE KESİNTİSİZ OLACAKTIR”

AK Parti hükümeti vatandaşı müşteri olarak görüyor. 2018’de seçim kampanyasında enerji ile ilgili vaatler havada kaldı. ‘Ucuz enerji’ dediler, zam üstüne zam yaptılar. ‘Arz güvenliğini sağlayacağız’ dediler ve sektördeki elektrik ve doğalgaz kesintileri nedeniyle üretim durduruldu. ‘Altyapıyı güçlendireceğiz’ dediler, Isparta günlerce karanlıkta kaldı. Enerjiyi temel bir hak olarak görüyoruz. Gücümüzde, gücümüz vatandaşlarımız ve sanayicilerimiz için; Uygun fiyatlı, kaliteli ve kesintisiz olacak.”

mackaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu