Haber

Akbelen Ormanı’na şafak baskını: Kesme motorları getirdiler

Muğla İkizköy’deki kömür madeni sahasının genişlemesine karşı Akbelen Ormanı’nı korumak için bu sabah saat 05.30 sıralarında 2 yıldır devam eden doğa koruma alanına çok sayıda jandarma ve TOMA sevk edildi. İkizköy eylemcilerinden Hasan Yorulmaz, “Katliam motorlarıyla Akbelen Ormanı’na girildi. Çamları da kesmeye başladılar” dedi.

ANKA’da yer alan habere göre, Limak Holding ile IC Holding’in ortak girişimi olan YK Enerji’nin Milas’ın İkizköy ilçesindeki Akbelen Ormanı’ndaki kömür madeni sahasının genişletilmesi için bölge halkının ağaç kesimine yönelik çalışmaları sürüyor. Akbelen Ormanı’nda açılacak olan kömür madenine karşı 2019 yılından bu yana köylüler mücadele ediyor.

Doğa Nöbetçileri’nin ikinci yılına girmesinden kısa bir süre sonra bugün saat 05.30’da çok sayıda Jandarma timleri ve TOMA’lar bölgeye sevk edildi.

KÖYLERDEN DAVET: ÇIKIN

Akbelen Ormanı aktivistlerinden Esra Işık, “Bu vicdansızlıktır. Hepsine diyorum ki: Siz köyde doğmadınız mı, köyün ne demek olduğunu bilmiyor musunuz? Hadi, hadi” diye tepki gösterdi.

İkizköy aktivistlerinden Hasan Yorulmaz, “Sabah 05.30’da çok sayıda askeri araç, çok sayıda jandarma ve kesici motor Akbelen Ormanı’na girdi. Ve çamları kesmeye başladılar. Bizi ormana sokmamak için ellerinden geleni yaptılar. Doğaseverlerden, ülkesini seven herkesten destek bekliyorum.”

Ormanda yapılan kesim hazırlıklarının görüntülerini ve köylülerin yansımalarını paylaşan Ekoloji Birliği Kadın Meclisi de İkizköy halkının Akbelen Ormanı’ndaki ablukanın bir an önce kaldırılmasını ve kesim kararının durdurulmasını istediğini belirterek, halkı Akbelen Ormanı’na destek vermeye çağırdı. (HABER MERKEZİ)

habercanik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu