Ekonomi

Altına olan güvenli liman talebi dolardaki artışı gölgede bıraktı

Investing.com – Devam eden güvenli liman talebi, sarı metalin dolardaki sıçramadan sıyrılmasına yardımcı olurken altın fiyatları dün rekor seviyeye yükseldi. Dolardaki sıçrama, ABD ekonomisinin güçlendiğine dair işaretlerin erken faiz indirimi umutlarını azaltmasının ardından gerçekleşti.

Spot altın %0,9 artışla 2.249,95 dolara çıkarken Haziran vadeli altın, %0,8 artışla 2.257,10 dolar oldu. Ancak ABD imalat verilerinin açıklanmasından önce gün içinde 2.286,35 dolara kadar yükselmişti.

Dünkü yeni rekor seviye; ABD imalat faaliyetlerindeki beklenmedik genişlemenin, daha erken faiz indirimi umutlarını azaltarak Hazine getirilerini ve doları yükseltmesine rağmen geldi. Altın dolar cinsinden fiyatlandırıldığından daha güçlü bir dolar, altını daha pahalı ve yabancı alıcılar için daha az cazip hale getirme eğilimindedir.

ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi beklenmedik bir şekilde 47,8’den 50,3’e yükseldi. Endeks değeri Eylül 2022’den bu yana ilk kez imalatta genişlemeye işaret eden 50’nin üzerine çıktı.

InvestingPro kullanın, profesyoneller gibi kazanın! %20 indirim kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Investing.com’un Fed Faiz Oranı Görüntüleme Aracına göre Haziran ayında bir indirim olasılığı geçen hafta %64 iken artık %56 olarak görülüyor.

Yine de güçlü ekonomik veriler, Şubat ayında beklenenden daha fazla yavaşlayan çekirdek PCE fiyat endeksi verilerine karşı değerlendirildi ve enflasyondaki yukarı yönlü son sürprizlerin, deflasyon eğiliminden bir sapma olabileceğini düşündürdü.

Morgan Stanley (NYSE:MS) yakın tarihli bir notunda, “İlk indirimin Haziran ayında yapılacağı tahminimizi koruyoruz. Çekirdek PCE’nin Mart’tan Mayıs’a kadar ortalama %0,22 olacağını ve bu düşük oranların hedefe doğru sürekli dezenflasyona işaret eden yeterli kanıt olacağını düşünüyoruz.” dedi.

İsrail’in dün Suriye’nin başkentinde İran büyükelçiliğinin yanındaki bir binayı vurduğuna dair İran ve Suriye medyasında çıkan haberlerin ardından tırmanan jeopolitik gerilimler de güvenli liman olan altına yönelik ilgiyi destekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu