Ekonomi

AMD’nin Notu Northland Tarafından Düşürüldü; Yapay Zekanın Piyasaya Etkisi Yatırımcılar Tarafından Abartılıyor

AMD (NASDAQ: AMD ) (Advanced Micro Devices, Inc.) Pazartesi günü Northland Capital tarafından ‘Market Perform’ seviyesine düşürülürken, yatırım şirketi de şirket hisseleri için fiyat hedefini geri çekti. Firma, yapay zeka teknolojisine yönelik pazar potansiyelinin yatırımcıların şu anda inandığı kadar büyük olmadığını belirtti.

Northland Capital analistleri araştırma raporlarında “Yapay zeka için pazar potansiyeli önemli, ancak yatırımcıların şu anda öngördüğü ölçüde değil” dedi.

Analistler, “Yarı iletken fiyatları arz ve talebin döngüsel yapısından etkilense de, uzun süreler boyunca istikrarlı kalma eğilimindeler” dedi. “Ayrıca 2023 takvim yılında yapay zekaya yönelik öngörülen talebin, müşterilerin birden çok kez sipariş vermesi nedeniyle abartıldığını düşünüyoruz.”

“Yapay zeka yarı iletkenlerinden elde edilen gelirin 2027 takvim yılında 125 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyoruz ve AMD’nin yapay zekadan 16 milyar dolar gelir elde edeceğini, yani pazarın %13’ünü temsil edeceğini tahmin ediyoruz.”

Northland, AMD’nin mevcut hisse senedi fiyatının, 2027 takvim yılında öngördüklerinden daha yüksek yapay zeka geliri beklentileri içerdiğine inanıyor. AMD’nin hisse fiyatı, firmanın önceki fiyat hedefinden 6 $ daha yüksek olduğundan ve NVIDIA Corporation’ın mükemmel yükselişinden önce firmanın 5 Temmuz 2023’teki yükseltmesinden bu yana önemli ölçüde arttığından kazanç raporunun ardından firma, AMD’nin hisse senedi notunu düşürmeye karar verdi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu