Ekonomi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi balın adını dünyaya duyurdu

Büyükşehir Belediyesi Balıkesir Balı’nın adını dünyaya duyurdu. Kraliçe Arı ve Arı Eserleri Üretim Merkezi’nde uzman ellerde üretilen arılardan elde edilen bal, uluslararası yarışmalardan ödüllerle döndü. Meşe, Çam ve Çiçek Balı ürünlerinin her biri için Paris Bal Ödülleri’nden Altın Bal Ödülü’nü alan Büyükşehir Belediyesi, Londra Bal Ödülleri yarışında; Püren ve Ihlamur Balı ile Altın Bal Ödülü, Hayıt Balı ile Gümüş Bal Ödülü’nün sahibi oldu.

Türkiye’nin Ana Arı Üretim İzin Belgesine sahip ilk ve tek belediyesi olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; Arı ve arı ürünleri üretimini yaygınlaştırmak ve Balıkesir Balı’nı bir dünya markası haline getirmek için çok yönlü çalışmalarının meyvelerini toplamaktadır. Büyükşehir Belediyesi Köy Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı Karesi ilçesi Kabakdere Mahallesi’nde hizmet veren Kraliçe Arı ve Arı Eserleri Üretim Merkezi’nde uzman eller tarafından üretilen arılardan elde edilen bal, kendi alanında dünyanın en prestijli yarışmalarından biri olup; Paris International Honey Awards 2023 (Paris International Honey Awards) ve London International Honey Awards 2023 (London International Honey Awards) yarışmaları ödüllerle döndü. Meşe, Çam ve Çiçek Balı ürünlerinin her biri ile Paris Bal Ödülleri’nde Altın Bal Ödülü’nü kazanan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Londra Bal Ödülleri yarışında; Püren ve Ihlamur Balı ile Altın Bal Ödülü, Hayıt Balı ile Gümüş Bal Ödülü’nün sahibi oldu.

Balıkesir balları dünya sahnesinde

Türkiye ve Balıkesir balını dünya sahnesinde bir marka olarak tanıtan Büyükşehir Belediyesi, adil bir oylama için hiçbir ayırt edici özellik taşımadan ve ambalajsız olarak işlerin tadına bakılmasını sağlayan “kör” tekniğinin kullanıldığı yarışlardan aldığı ödüllerle, arıcılığa verdiği desteği önümüzdeki dönemde de artırarak sürdürecek.

Arıcılığa büyük destek

Başkan Yücel Yılmaz’ın göreve geldiği günden bu yana büyük önem verdiği konulardan biri olan Balıkesir Balı’nın uluslararası markalaşmasına ilişkin olarak; Sertifikalı arıcılık eğitiminden danışmanlık hizmetlerine, tahta kovandan kovan hasırı dağıtımına, ana arıdan arı yemi desteğine kadar birçok konuda girişimcilere ücretsiz teşvikler verildi.

Türkiye’nin en büyük bal ormanı

Ayrıca Türkiye’nin en büyük Bal Ormanı’nı Balıkesir’e planlı bir şekilde kazandırma çalışmalarını yürüten Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’ne (BAÇEM) kendi yetiştirdiği ve Kazdağları’nın yamacında belirlediği bölgede bal yapma özelliği bulunan aromatik bitkiler dikti. Çalışmalar devam ediyor.

Balıkesir bal diyarı oluyor

Balıkesir’de ürün standardizasyonunu sürdürerek kaliteli bal ve ürünlerin üretimini desteklediklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “İlimiz doğası, iklimi, endemik bitki çeşitliliği, verimli ovaları ve ormanları ile arıcılık için çok uygun. Yaptığımız çalışmalarla Türkiye’nin en büyük Bal Ormanını da kuruyoruz. Meyvelerimizin meyvelerini toplamak bizleri çok mutlu ediyor.” Balıkesir, adına yakışır bir bal diyarı oluyor. Bu konudaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” dedi. – BALIKESİR

habercayeli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu