Yaşam

Bayraktar TB2, Takla Atarak Silahlı İnsansız Hava Araçlarında Dünyada Bir İlke İmza Attı: İşte O Anlar [Video]

Dünya çapında önde gelen savunma teknoloji şirketlerinden olan Baykar, gelişmiş insansız hava araçlarıyla karşımıza çıkıyordu. Şu ana kadar 800 bin saatten fazla uçuş gerçekleştirdiği ifade edilen Bayraktar TB2 SİHA da bunlardan biriydi.

Şimd ise Bayraktar TB2’yle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Baykar Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı ve CTO’su Selçuk Bayraktar, aracın havacılıkta bir ilke imza attığını duyurdu.

Bayraktar TB2, 3 kez otonom fıçı tonosu attı

*Videoyu izleyemiyorsanız buradaki bağlantıya tıklayın.

Yapılan paylaşıma göre Bayraktar TB2, otonom fıçı tonosu atmayı başardı. Bu, Selçuk Bayraktar’ın paylaştığı videodan da görebildiğiniz üzere halk arasında takla atmak olarak da isimlendirilen kendi etrafında döndüğü bir hareket. Savaş uçaklarında sıkça gerçekleştirildiğini görüyorduk.

Açıklamalara göre Bayraktar TB2, otonom bir şekilde dünyada bu hareketi gerçekleştiren ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) olmayı başardı. Videodan, 3 kez üst üste fıçı tonosu hareketini başarıyla gerçekleştirdiği görülebiliyor.

Bayraktar TB2, ilk olarak 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmişti. Yıllar boyunca birçok kez uçuş gerçekleştiren SİHA, birçok farklı operasyonda yer almıştı.. Şu anda TSK’ye ek olarak Emniyet Genel Müdürlüğü, MİT, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından da kullanılıyor. Aynı zamanda Ukrayna gibi ülkeler tarafından yurt dışında da kullanılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu