Haber

Belçika’da milyoner iş adamına gelire göre ceza

Belçika’da trafik ve inşaat kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 27 kez mahkemeye çıkan milyoner iş adamına, savcının 10 bin euroluk talebine rağmen mahkeme tarafından 160 bin euro para cezası verildi.

Hakim, Guido Dumarey isimli işadamının “zengin olduğu için dokunulmaz olduğunu düşündüğünü” ve bu nedenle cezayı artırdığını belirtti.

Gent Mahkemesi’nin aldığı bu karar “gelire göre ceza” tartışmasını gündeme getirdi.

Gent’te otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ve yaklaşık 700 milyon avroluk servete sahip olduğu söylenen iş adamı Guido Dumarey, çevre ve inşaat ihlalleri suçlamasıyla hafta içi hakim karşısına çıktı.

Belçika kamu yayıncısı VRT’nin haberine göre savcılık, daha önce 22’si trafik kabahati olmak üzere 27 ihlalden ceza alan Dumarey için 10 bin euro para cezası ve 6 ay hapis cezası talep etti.

Savcılık para cezasının 8 katına kadar artırılabileceğine dikkat çekti.

Ancak mahkeme hakimi Belçikalı işadamının cezasını 16 kat artırarak 160 bin euro ödemesine hükmetti. Mahkeme Dumarey’e 3 ay ertelenmiş hapis ve 6 ay hapis cezası verdi.

Hakim kararın nedenini şöyle açıkladı: “Duruşmada yıllık 20 milyon euro geliri olduğunu belirtti. Bu onun cüretkarlığını ve dokunulmaz olduğu yanılgısını açıklayabilir. “Ceza belirlenirken bunun dikkate alınmaması mümkün olmaz” dedi.

Guido Dumarey, kendisine verilen 160 bin euroluk cezanın gülünç olduğunu savundu ve karara itiraz edeceğini söyledi.

Bu karar Belçika’da “gelire dayalı ceza” tartışmasını bir kez daha gündeme getirdi.

Leuven Üniversitesi’nden ceza hukuku uzmanı Lukas Van Roy, Belçika Radyosuna yaptığı açıklamada, hakimlerin karar verirken sanığın sosyal ve mali durumunu dikkate alabileceğini söyledi.

Belçika’da hakimlerin ceza belirleme konusunda oldukça fazla özgürlüğe sahip olduğunun altını çizen Van Roy, hakimin para cezasına, gerçeklere ve sanığın mali durumuna göre yasal çerçeve içerisinde karar vereceğini vurguladı.

Belçika Parlamentosu’nun gündeminde bu konuyla ilgili hazırlanan bir yasa tasarısı da var.

Trafik cezalarının gelirle ilişkilendirilmesini öneren tasarı, ilgili meclis komisyonlarında tartışılmaya devam ediyor.

Ancak gizlilik hükümleri nedeniyle bireylerin mali durumlarının doğru bir şekilde tespit edilmesi her zaman mümkün olamamakta, bu da kanunun uygulanmasına ilişkin soru işaretlerini gündeme getirmektedir.

Cezanın gelire göre orantılı uygulanmasını sağlayacak tedbirler araştırılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu