Ekonomi

Brent petrol düşüşte, ABD enflasyon verileri etkili oldu

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 76,44 dolardan işlem görüyor.

Dün 77,17 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 77,01 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.26’da kapanışa göre yüzde 0.74 düşüşle 76.44 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 72,61 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte yarın ABD’de açıklanacak enflasyon verilerinin piyasalarda yarattığı belirsizlik etkili oldu.

ABD Merkez Bankası (Fed) New York şubesinin açıkladığı verilere göre, Amerikalı tüketicilerin Nisan ayında kısa vadeli enflasyon beklentileri yüzde 4,4’e gerilerken, orta vadeli enflasyon beklentileri yüzde 2,9’a, uzun vadeli enflasyon beklentileri ise yüzde 2,9’a yükseldi. yüzde 2.6 çıktı.

Geçtiğimiz hafta petrol piyasaları sert düşüş yaşarken, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de resesyon korkularının yatışmasıyla fiyatlar Cuma ve Pazartesi günleri yükseldi.

Öte yandan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile OPEC üyesi olmayan bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun bir sonraki toplantısı 4 Haziran’da yapılacak.

Uzmanlar, durgunluk ve talep dalgalanmaları nedeniyle petrol fiyatlarının bir süre daha mevcut seviyelerde kalacağını ve OPEC+ kümesinin fiyatları varil başına 70 doların üzerinde tutmaya çalışacağını tahmin ediyor.

Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki OPEC+ grubu, 48. Karma Bakanlar İzleme Komitesi Toplantısında, günde 2 milyon varil üretim kısıntısına ek olarak Mayıs ayının prestijiyle günde yaklaşık 1,6 milyon varil gönüllü kısıntıya gitme kararı aldı. Ekim ayından beri devam ediyor. teyit etmişti.

Teknik olarak Brent petrolde 76.58-76.85 dolar aralığının direnç, 76.16-76.01 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu