Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: ’14 Mayıs’ta ya işsizliğe evet diyeceğiz ya da işsizliğe evet sorun olmaktan çıkacak’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “14 Mayıs seçimlerinde işçilerimizin ve hepimizin önünde iki seçenek var, ya işsizliğe ‘evet’ diyeceğiz ya da işsizliğin ortadan kalkmasına ‘evet’ diyeceğiz. Ya refaha, bolluğa, gelir adaletine evet diyeceğiz, ya yeni Somalara, Amasraya, Ermeneklere evet diyeceğiz, ya iş cinayetlerine hayır diyeceğiz. Artık bir kader olacak ve bu iş cinayetleri sona erecek.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, emeğin başkanlık sistemindeki 5 yıllık durumunu değerlendirdi.

Ağbaba’nın açıklaması şöyle:

“14 Mayıs seçimlerinde işçilerimizin ve hepimizin önünde iki seçenek olacak, ya işsizliğe ‘evet’ diyeceğiz ya da işsizliğin bir sorun olarak ortadan kalkmasına ‘evet’ diyeceğiz. yeni Soma’lara, Amasra’ya, Ermeneklere evet’, ya da iş cinayetlerinin kader olmaktan çıkıp iş cinayetlerine son verilmesine ‘evet’ diyeceğiz.

“TÜRKİYE GÜNLÜK SAATTEN BAŞKANLIK SİSTEMİNE KADAR EN AZ 3 MİLYON 436 BİN YENİ İŞSİZLİK YARATTI”

Haziran 2018’de 5 milyon 506 bin olan geniş tanımlı işsiz sayısı; Geniş tanımlı işsiz sayımız 2023 Şubat ayı itibarıyla TÜİK verilerine göre 8 milyon 941 bine yükseldi. Türkiye, başkanlık sistemine geçişinden bu yana en az 3 milyon 436 bin yeni işsiz yarattı.

“İŞGÜCÜNÜN MİLLİ GELİRDEN PAYI 7 PUAN OLDU”

Türk ekonomisinin her zaman büyüdüğünden bahsedildi. Ekonomi Onun modelinde milyonlarca işçinin milli gelirdeki payı erimiş, bir avuç taraftarın geliri ikiye katlanmıştı. 2018 yılında emeğin milli gelir içindeki payı 33,5 puan iken son dönemde bu pay 26,5 puana geriledi. Yani bu sistemde emeğin payı 7 puan erimiş durumda. Beşli çetelerin ve yan sermayenin gelirleri bu 5 yılda tamı tamına 5 puan arttı.

“İŞÇİLER ARTIK KREDİ VE KREDİ KARTLARIYLA HAYATLARINI KAZANDIRDI”

İşçiler artık hayatlarını kredi ve kredi kartlarıyla kazanıyor. Çalışanların bankalara olan kredi ve kredi kartı borcu 2018 yılında 536 milyar 828 milyon TL olurken, işçilerin bankalara olan borcu 5 yıl sonunda yüzde 372 artarak 2 trilyon TL’ye ulaştı.

“5 YILDA İŞYERLERİ TOPLU MEZARLARA DÖNÜŞTÜ”

2018 yılından bu yana en az 10.224 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Son 5 yılda işyerleri işçilerimiz için toplu mezara döndü.

“İŞ cinayetlerinde İŞÇİLER TOPLU BİÇİMDE ÖLDÜRÜLÜYOR”

İşçinin kendi parası olan işsizlik sigortası fonundan son 5 yılda patron yanlılarına 84 milyar TL aktarılırken, işsizlere sadece 46 milyar TL aktarıldı. Patronlar fondan işsizlere göre 1,8 kat daha fazla para kullandı. Kısacası başkanlık sisteminde emek; ucuzladı, daha çok borçlandı, işsizlik daha çok arttı, işçiler iş cinayetlerinde katledildi. 14 Mayıs’ta devletimizin emekçileri ne canı gönülden çalışacak, ne yoksulluk ve açlığın pençesinde yaşamaya devam edecek, ne de sigortasız çalışmaya mahkum edilmeyecektir. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu