Ekonomi

Çin’in ekim ayı banka kredileri beklentileri aşarak düştü

Çin’de yeni banka kredileri Ekim ayında bir önceki aya göre beklenenden az da olsa azaldı. Bu durum, politika yapıcıların zor durumdaki ekonomiyi istikrara kavuşturmak için bankaların zorunlu karşılık oranlarının düşürülmesi de dahil olmak üzere hızlandırılmış önlemler uygulamasına rağmen gerçekleşti.

Çin bankaları, Eylül ayındaki 2,31 trilyon yuan seviyesinden ekim ayında 738,4 milyar yuan (101,30 milyar dolar) yeni yuan kredi verdi. Ancak Çin Halk Bankası’nın Pazartesi günü yayınladığı bilgilere göre bu sayı analistlerin iddialarını aştı. Analistler, büyük ölçüde mevsimsel faktörler nedeniyle yeni yuan kredilerinin Ekim ayında 665 milyar yuan’a düşeceğini varsaymışlardı. Gerçekleşen rakam, bir yıl önce bildirilen 615,2 milyar yuan’dan daha yüksek.

Konut kredilerini de içeren hane halkı kredileri, Eylül ayındaki 858,5 milyar yuan artışın ardından Ekim ayında 34,6 milyar yuan düştü. Kurumsal krediler de düşüş göstererek Eylül ayındaki 1,68 trilyon yuan’dan 516,3 milyar yuan’a düştü.

Ekonomiyi desteklemek için Pekin, 1 trilyon yuan (137,43 milyar dolar) devlet tahvili ihracını duyurmak ve yerel yönetimlerin 2024 tahvil kotalarının bir kısmını önden yüklemesine izin vermek de dahil olmak üzere takviye tedbirlerini artırıyor. Ancak toparlanma süreci, devam eden deflasyonist baskıların da altını çizdiği büyük bir emlak krizi, yerel borç riskleri ve Batı ile olan politika farklılıkları nedeniyle karmaşıklaşıyor.

Son aylarda mütevazı faiz indirimleri uygulayan ve ekonomiye daha fazla nakit enjekte eden Çin Halk Bankası (PBOC), siyasi varlığını sürdürme taahhüdünde bulundu. Eylül ayında PBOC, bankaların zorunlu karşılık oranlarını bu yıl ikinci kez düşürerek borç verme için daha fazla fon serbest bıraktı ve analistler önümüzdeki haftalarda başka bir kesinti yapılacağını öngörüyor.

Merkez bankası verilerine göre geniş M2 para arzı, analistlerin iddiaları doğrultusunda bir yıl öncesine göre %10,3 arttı. M2 Eylül ayında bir önceki yıla göre %10,3 oranında büyüdü. Ödenmemiş yuan kredileri Ekim ayında bir önceki yıla göre %10,9 artarak Eylül ayındaki büyüme oranına yaklaştı. Büyüme oranının istikrarlı kalması bekleniyordu.

Ekonomideki kredi ve likiditenin kapsamlı bir ölçüsü olan toplam sosyal finansman ödenmemiş tutarının (TSF) yıllık büyümesi, Ekim ayında bir önceki yıla göre %9,3’e, Eylül ayında ise %9,0’a yükseldi. TSF, ilk halka arzlar, tröst şirketlerinden krediler ve tahvil satışı gibi klasik banka kredilendirme sisteminin dışında kalan bilanço dışı finansman şekillerini içermektedir.

TSF, Eylül ayındaki 4,12 trilyon yuan’dan Ekim ayında 1,85 trilyon yuan’a düştü. Analistler Ekim TSF’sinin 1,90 trilyon yuan olacağını tahmin ediyorlardı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu