Haber

Çin’in Wudang Dağı’ndaki Beş Ejderha Sarayı’nda 1000’den Fazla Tarihi Eser Bulundu

Çin’in orta kesimlerindeki Hubei eyaletinde gün doğarken bulutlarla kaplanmış Wudang Dağı görülüyor, 26 Temmuz 2022. (Fotoğraf: Li Wei/Xinhua)

WUHAN, 20 Kasım (Xinhua) — Çin’in orta kesitlerindeki Hubei eyaletinde bulunan Wudang Dağı’ndaki bir saray kalıntısında arkeologlar 1000’den fazla tarihi eser ortaya çıkardı. Wudang Dağı, Taoist tapınaklarıyla bilinen bir bölge.

Hubei Eyaleti Kültürel Kalıntılar ve Arkeoloji Enstitüsü’ne göre, kalıntılar, Tang Hanedanlığı (618-907) döneminde hanedanlık tarafından yaptırılan ve bir Taoist tapınak olan Wulong Sarayı’ndan ya da başka ismiyle ‘Beş Ejderha Sarayı’ndan çıkarıldı. Bu tapınak Qing Hanedanlığı’ndan (1644-1911) sonra yavaş yavaş kullanılmaz hale gelmiş.

Enstitü araştırmacılarından biri olan saray kazı projesinin başkanı Kang Yuhu, tarihi Han Hanedanlığı’na (MÖ 202 – MS 220) kadar uzanan eserler ortasında çok sayıda çanak çömlek, kap kacak, şamdanlar ve saç tokaları üzere konut eşyaları ile birkaç dini eşya olduğunu söyledi.

Kang, kalıntılar ortasındaki en heyecan verici yapıtların beş ejderhayı gösteren, Xuanwu’nun efsanevi kaplumbağası ve ateş kırmızısı desenler üzere oyma tekniğiyle yapılmış kabartma fotoğraflar ile bitkisel ilaçları dövmek için kullanılan yeşimden yapılmış tavşan biçimli bir havan tokmağı olduğunu söyledi.

Araştırmacılar artık, beş ejderha kabartmasının hanedan ailesi tarafından “yağmur için dua eden beş ejderha” ritüelini gerçekleştirmek emeliyle yaptırıldığına ve kullanıldığına inanıyor. Etraftaki taş merdivenler, kabartmanın bir vakitler büyük toplantılara konut sahipliği yapabilen bir sunağın modülü olduğunu gösteriyor.

Arkeologlar 2020 yılında, binalarıyla birlikte 49.000 metrekareye yayılan Wulong Sarayı’nın bazı kısımlarını kazmaya başlamıştı. Devasa bir tapınak olarak Wudang Dağı’nda inşa edilen bu saray, Taoist saray ve tapınaklar kümesinin en eskilerinden biri olarak biliniyor. Burası 1994 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu