Ekonomi

Denizli’de 3 bin 500 üreticiye 85 bin kilo silajlık mısır tohumu dağıtıldı

Geçen yıl 6 ilçede 1215 üreticiye 18 bin 100 kg silajlık mısır tohumu takviyesi yapan Denizli Büyükşehir Belediyesi, bu kez 17 ilçede 3 bin 500 üreticiye 85 bin kg silajlık mısır tohumu takviyesi yapacak. Hayvancılıkta yem maliyetini düşürecek ve yetiştiricilerin yüzünü güldürecek tohumluk takviyesi ile bu yıl da 45 bin dekarlık alanda üretim yapılacak.

Kırsalda yüksek verim elde etmek için üreticilere desteğini sürdüren Denizli Büyükşehir Belediyesi, silajlık mısır tohumu takviyesine bu yıl da devam etme kararı aldı. Geçen yıl Denizlili üreticilerin büyük beğenisini kazanan Beyağaç, Bozkurt, Çameli, Çardak, Çivril ve Kale ilçelerinde 1.215 üreticiye toplam 18.100 kg silajlık mısır tohumu desteği verildi ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan bizzat dikti. traktör kullanan bir tarlada. . “Yerli Silajlık Mısır Yetiştiriciliği Projesi” ile bu yılki yüzde 50 hibe tohumluk esasına devam etme kararı alan Denizli Büyükşehir Belediyesi, Acıpayam, Baklan, Beyağaç, Bozkurt, Buldan, Çal, Çameli, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Kale, Merkezefendi, Pamukkale, Sarayköy, Serinhisar ve Tavaslı üreticilere destek verecek. Denizli’nin 17 ilçesinde 3 bin 500 üreticiye 44 bin 760 dönüm arazi için yaklaşık 85 bin kg silajlık mısır tohumu desteği verilecek.

Büyükşehir her zaman üreticinin yanında

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, geçen yıl ilk kez hayata geçirdikleri silajlık mısır tohumu desteğinin büyük ilgi gördüğünü belirterek, projeyi büyüterek sürdürme kararı aldıklarını söyledi. 6 ilçede uyguladıkları destek projesini 2022 yılında 17 ilçeye çıkardıklarını belirten Lider Zolan, silajlık mısırın hayvancılıkta kullanılan çok değerli ve özel bir ürün olduğunu vurgulayarak, “Kalite ihtiyacını karşılayacak bu destek, Üreticilerimizin hayvanlarını yetiştirmede en temel ihtiyaçlarından biri olan kaba yem ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.Yemin maliyetinin düşük olması hem üreticilerimizin daha fazla kazanmasını hem de vatandaşlarımıza daha uygun ürünlerin temin edilmesini sağlayacaktır. dedi.

“Yerli Silajlık Mısır Yetiştirme Projesi”

Denizli Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da sürdürdüğü Yerli Silajlık Mısır Yetiştiriciliği Projesi ile Denizli’deki toplam ekilebilir alan içinde silajlık mısır üretim alanını ve büyüklüğünü artırarak hayvanların kaliteli kaba yem ihtiyaçlarının karşılanmasına temel olmaya devam edecek. Denizli’de et ve süt üretiminin kalitesinin artırılmasını, hayvanların dört mevsim sulu yeşil yemle beslenmesini, şubenin daha verimli bir iş kolu haline getirilmesini ve yetiştiricinin daha maliyetli ürün elde etmesini sağlamayı hedefliyor. – DENİZLİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu