Haber

Destekleme ve Yetiştirme Kursları 2. dönem ortak sınavı yapıldı

Öğrencilerin Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) aracılığıyla açılan derslerin müfredatlarındaki başarılarını ölçmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ikinci dönem izleme ve değerlendirme sınavı yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, DYK Ortak Sınavı, öğrencilere kişiselleştirilmiş eğitim sağlamak ve öğrencilerin durumlarını takip edebilmesi amacıyla kurulan Öğrenci/Öğretmen Destek Sistemi (ods.eba.gov.tr) üzerinden düzenlendi. Öğrenciler çevrimiçi bir ortamda.

Söz konusu çalışmada 6., 7., 10. ve 11. sınıf düzeylerinde kurslara devam eden toplam 1037 okuldan yaklaşık 21 bin öğrenci örneklem kapsamına alınmıştır. Hafta sonu destek ve eğitim kurslarına katılan öğrenciler bazında örneklem seçimi yapılmıştır.

Süresi 40 dakika olarak belirlenen sınav matematik, fen bilgisi, 7. sınıf sosyal bilgiler, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi, 10. sınıf Türk dili ve edebiyatı, matematik, tarih, ideoloji ve bilim dallarında 6. sınıf düzeyinde Türkçe’dir. 11. sınıf seviyesi. Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji ve coğrafya dersleri ‘inci sınıf seviyesinde veriliyordu.

DYK İzleme ve Değerlendirme Ortak Sınavı kapsamında toplam 16 farklı test hazırlanırken, testler çoktan seçmeli sorulardan oluşuyordu.

Sınava online olarak giren öğrenciler, sınav bitiminde anında sonuçlarını almakta ve sınav sonuçlarına göre öğrencilere bireysel karne gönderilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu