Ekonomi

Garanti BBVA, Mısır’da gerçekleşen COP27’ye katıldı

Garanti BBVA, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın davetiyle Mısır’da gerçekleşen COP27’ye katıldı. Etkinlikte iklim kriziyle mücadele için alınması gereken önlemler konuşuldu.

Türkiye’nin düşük karbonlu iktisada geçişine ve iklim kriziyle uğraşına sürdürülebilir finans tahlilleriyle dayanak veren Garanti BBVA, bir defa daha Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın davetiyle Mısır’ın Sharm El Pir kentinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler 27’nci İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP27) Türkiye’den katılan heyette yer aldı. Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu, iklim kriziyle mücadele için alınması gereken önlemlerin görüşüldüğü COP27’nin Türkiye Pavilyonu’nda ‘Sürdürülebilir Kalkınma için Gelişmekte Olan Piyasalarda Bankacılığın Rolü: Türkiye Örneği’ oturumuna katıldı. Uluslararası Finans Enstitüsü Genel Müdür ve Sürdürülebilir Finans Başkanı Sonja Gibbs moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda finans sektörünün sürdürülebilir kalkınmadaki rolü, Türkiye’deki sürdürülebilir finans piyasasının gelişimi için yapılanlar hakkında bilgiler verildi.

Işıl Akdemir Evlioğlu, oturumda yaptığı konuşmada sürdürülebilir faaliyetlerin iklim krizi ve kapsayıcı büyümeye tesiri, bankanın sürdürülebilirlik stratejisi kapsamındaki faaliyetleri ve sürdürülebilir finans piyasasının büyümesine yaptığı katkı hakkında bilgi verdi. Evlioğlu, “Dünya Bankası’nın raporuna göre Türkiye iklim değişikliğinin etkilerine karşı dayanıklılığı, uyumu artırmak ve ekonomi genelinde karbondioksit ile diğer sera gazı emisyonlarını azaltmak için etkili ve uygun adımlar atması halinde 20 yılda 146 milyar dolar tasarruf elde edecek. Türkiye’nin dünyanın en büyük 17. karbon salıcısı olarak rotasını aksine çevirmek ve 2053 yılına kadar karbon nötr olma taahhüdünü yerine getirmek için güç dalının mutlak karbonsuzlaştırılması, binalarda ve ulaşımda güç verimliliği ve elektrifikasyonun yanı sıra endüstride, tarımda karbon ve öbür sera gazı emisyonlarının azaltılması gerekiyor. Finans dalımızın bu geçişteki rolünün farkında olduğuna ve doğacak fırsatları yakalayacağına inanıyorum. Bilhassa, kredi meblağının tamamının yeşil yatırıma yönlendirildiği bir yapı kadar faizin muhakkak performans kriterlerine bağlı olduğu sürdürülebilirlik temaslı krediler için de yüksek bir potansiyel görüyoruz. Sayılar da bu kredi yapılarının daha tanınan hale geldiğini gösteriyor. Türkiye üzere sürdürülebilirliği iş modeline entegre etmeye çalışan bir piyasada da performans kriterlerine dayalı kredi yapılarının oluşturulması için büyük bir fırsat var” diye konuştu.

Bankanın 17 yıldır finansal ürün ve hizmetlerini sürdürülebilirlik odağında dönüştürmek ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmak için çalıştığını belirten Işıl Akdemir Evlioğlu sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu müddet boyunca sürdürülebilirliğe olan bağlılığımızla Türkiye’de ilk olan pek çok ürün ve hizmeti müşterilerimizle buluşturduk. Yeşil Kredi, Yeşil Halka Arz ve İklim Endeksi ile dünyanın ilk Cinsiyet Eşitliği Kredisi gibi sürdürülebilir yatırım pazarında başarılı çalışmalara imza attık. Kadınların ekonomide daha fazla söz sahibi olması amacıyla Kadın Girişimci Programını hayata geçirdik. Kendi faaliyetlerimizin sürdürülebilirliğine odaklanırken müşterilerimizin de dönüşmesi için çalışıyoruz. Türkiye’de kömürü ve kömürle alakalı faaliyetleri finanse etmeyeceğini duyuran birinci banka olduk. Birebir vakitte Türkiye’den Birleşmiş Milletler Net Sıfır Bankacılık Birliği’ne katılan birinci bankayız. Ana hissedarımız BBVA Ekim 2022’de sürdürülebilir faaliyetlere ayırdığı kaynağı 300 milyar euroya çıkardı. Biz de BBVA’nın maksatlarına paralel biçimde daima artan bir oranda sürdürülebilir faaliyetlere finansman sağlıyoruz. Banka olarak, daha âlâ bir geleceğin mümkün olduğunu biliyoruz. Bu kapsamda iklim kriziyle uğraş etmek, biyolojik çeşitliliği korumak, emisyonları ve eşitsizliği azaltmak için aksiyona geçmeye devam edeceğiz.” – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu