Haber

HDP’li Oruç: “Antakya’nın tarihi dokusu halkıyla birlikte enkaz altında kaldı”

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, “Antakya’nın tarihi dokusu halkıyla birlikte enkaz altında kaldı” dedi. söz konusu.

Oruç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin acı bir felaket yaşadığını, 11 ilde çok sayıda binanın yıkıldığını, binlerce insanın hayatını kaybettiğini söyledi.

Son yüzyılın en şiddetli depremlerinin yaşandığı bölgede Kızılay, AFAD gibi kurumların gerekli refleksi gösteremediğini belirten Oruç, “Yaşadığımız bu büyük depremde çok sayıda canımızı yitirdik, AFAD ve Kızılay Bunun sorumlusu bölgede gerekli refleksi gösteremeyen Hilal ekipleridir.Bu hükümet derhal istifa etmelidir.” dedi.

Enkaz altında açıklanan ölü sayısının birkaç katı insan olduğunu tahmin ettiklerini kaydeden Oruç, bölge halkının yetkililerden tek isteğinin bu kişilerin vücut bütünlükleri bozulmadan enkazdan çıkarılması olduğunu kaydetti. .

Yıkım gören bazı şehirlerin tarihi dokusunun da bozulduğunu savunan Oruç, “Halkla birlikte Antakya’nın tarihi dokusu da yok oldu. Halk bugüne kadar yapmadığı sorumluluğunu yerine getirmeli. Toplum bizim sesimizi duydu. ses verdi ama devlet yapmadı. Bölge halkı da almadı. O da notunu aldı ve zamanı geldiğinde mutlaka gereğini söyleyecektir.” terimleri kullandı.

derikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu