Ekonomi

Hisse senedi piyasaları üzerindeki baskı: ABD ‘temerrüt’ krizi piyasaları zorluyor

Investing.com – Avrupa piyasaları – dağ keçisi 35, CAC 40, DAX… – makroekonomik bilgilerin ve ABD borç tavanı görüşmelerinin piyasalara daha fazla volatilite katacağı bir hafta içinde Pazartesi günkü oturumun başında beklemede.

ABD Lideri Joe Biden Pazar günü yaptığı açıklamada, ülkenin borç limitini artırma ve feci bir temerrüde düşmekten kaçınma planını görüşmek üzere Salı günü Kongre başkanlarıyla bir araya gelmeyi beklediğini söyledi. ReutersDelaware’de gazetecilere konuşan Biden, bir anlaşmaya varılabileceği konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Biden’ın ayrıca Cuma günü milletvekilleriyle görüşmesi planlandı, ancak görüşme ertelendi.

Link Securities, “ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Haziran ayı başında ülkenin ödeme yükümlülüklerini yerine getirmek için borç çıkaramayabileceği konusunda uyardı, bu hem ekonomik büyümeyi hem de küresel batı ekonomisini etkileyecek potansiyel bir temerrüt” dedi.

“Riskler abartılamayacak kadar yüksek olduğu için ABD’li politika yapıcıların alışkın olduğu bir şekilde son dakikada anlaşmaya varılacağına bir kez daha inanıyoruz. Ancak böyle bir anlaşma açıklanana kadar bu faktörün Batı borsalarında oynaklığı artıracağına inanıyoruz.” Sermaye piyasası.”

Renta 4’e (BME: RTA4), “Hedef, ABD borç tavanını yükselten bir anlaşmaya varmak. Taraflar arasındaki anlaşmazlıklar göz önüne alındığında, en olası senaryonun sona erme (Haziran başı mı?) ve bundan kaçınmak için ‘aşırı’ bir anlaşmaya varmak olduğuna inanmaya devam ediyoruz. Bu da kısa vadede piyasaya ek volatilite getirecek.Benzer bir durumu en son 2011’de yaşadığımızda dolar ve tahviller güvenli liman görevi görüyordu.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu