Ekonomi

İklim krizi geleceğin değil, bugünün sorunu

Alarko Carrier’ın Taş Kağıt Makas Atölyesi iş birliği ile hayata geçirdiği Doğaya İyi Bak, Geleceğe Gülümse” projesi, üçüncü webinarında Yuvam Dünya Derneği İdare Heyeti Lideri Kıvılcım Pınar Kocabıyık’ı ağırladı. İştirakçilerin ilgiyle izlediği webinarda Kocabıyık, “İklim krizi ile ilgili harekete geçtikçe endişenizin azaldığını göreceksiniz, yapabileceklerinizi küçümsemeyin” dedi.

İklimlendirme bölümünün öncüsü Alarko Carrier, dünyanın en aktüel sorunlarından iklim değişikliği konusuna dair farkındalık yaratmayı amaçlayan çalışmalarını sürdürüyor. Küresel iklim krizinin olumsuz tesirleri ile gayret etmek ve en çok çocukların yaşadığı eko-anksiyetenin azaltılmasına takviye olmak maksadıyla Taş Kâğıt Makas Atölyesi iş birliği ile başlattığı webinar serisinin üçüncü konuğu Yuvam Dünya Derneği İdare Konseyi Lideri Kıvılcım Pınar Kocabıyık oldu. Oyuncu, sunucu, teşebbüsçü ve Taş Kağıt Makas Atölyesinin Kurucu Ortağı Ceyda Düvenci moderatörlüğünde düzenlenen aktiflikte iklim krizinin yarattığı meselelerle uğraş için kişisel olarak yapabileceklerimiz, mevzunun çocuklara nasıl anlatılabileceği ve gelecekte bizi nelerin beklediğine dair bilgiler paylaştı.

Hikâye değiştiğinde her şey değişir”

“İklim krizini, önce sadece kutuplarda olduğunu düşünüp bizden, hayatımızdan çok uzaklarda sandık fakat bu kriz dünyanın her yerinde” diyen Kıvılcım Pınar Kocabıyık ebeveynlere şu bilgileri aktardı: ”Küresel sıcaklık sanayi öncesi periyoda nazaran 1.1 derece artmış durumda. Gün geçtikçe şiddeti ve sayısı artan iklim felaketleriyle karşılaşıyoruz. Bunun yalnızca bir etraf sorunu ve krizi olarak kalmayacağını da biliyoruz. Tüm bunlar, toplumsal eşitsizlik, açlık, yoksulluk, bölgesel çatışmalar, mecburî göç üzere çeşitli toplumsal ve ekonomik sıkıntıları tetikliyor. Kimseyi geride bırakmadan, disiplinler ortası çalışarak daima birlikte bu öyküyü değiştirmeliyiz” dedi.

“İklim adaleti sosyal adalettir”

İklim krizinin herkesi eşit derecede etkilemediğini belirten Kıvılcım Pınar Kocabıyık, bu süreçten en çok etkilenenkesimin çocuklar, bayanlar, fakirler, yerli halklar ve kırsal bölgelerde yaşayan beşerler olduğuna vurgu yaptı. Harekete geçtikçe kaygımızın azalacağının altını çizen Kıvılcım Pınar Kocabıyık, “Her birimizin etki alanı farklı, bir kişiyi bile bilinçlendirmek çok önemli. Dönüşmek kadar başkasını dönüştürmek de büyük değişimler yaratabilir. Bireysel olarak sorumlu seyahat etmek, sürdürülebilir ürünleri tercih etmek, tek kullanımlık plastikleri terk etmek ve geri dönüşüm yapmak atabileceğimiz önemli adımlar olacaktır” biçiminde konuştu.

Çocuklarımıza bu süreci nasıl anlatabiliriz?

İklim krizinin çocuklardan saklanmaması gerektiğini belirten Kıvılcım Pınar Kocabıyık, “Çocuklara konuyu yaşına uygun olarak anlatmamız gerekiyor. Mücadele edersek üstesinden gelebileceğimizi mutlaka söylemeliyiz. Çocukların doğada zaman geçirmesini ve doğayı sevmesini sağlamalıyız. Sevdiğimiz şeyi koruruz, bu nedenle doğayı seven çocuklar, korumak için de uğraşacaklardır. Doğada zaman geçiren ve ailesinin bu konuda hassasiyet gösterdiği çocukların endişesinin azaldığını görüyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu