Haber

İsrail öldürdüğü ve gözaltına aldığı 2 Filistinlinin cenazesini teslim etti

İsrail ordusu, farklı zamanlarda öldürdüğü ve cenazelerini sakladığı 2 Filistinlinin cenazelerini teslim etti.

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Sivil İşler Genel Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, “İsrail makamları, Filistinli Muhammed Hasan Avad ve Mahmud Jamal Hamdan’ın cenazelerini Filistin tarafına teslim etti.” kelimeler kullanıldı.

Söz konusu Filistinlilerden Kudüs’te ikamet eden Avad’ın 24 Eylül 2022’de iddiaya göre “araçla ezmeye çalıştığı”, Hamdan’ın ise İsrail güçlerinin Akabe Cebr Mülteci Kampı’nda açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği kaydedildi. Bu ay Jericho.

İsrail hapishanelerinde zulüm gören 29 Filistinli kadın var.

Öte yandan Filistin Tutsaklar Kulübü, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada, İsrail hapishanelerindeki 29 Filistinli kadının her türlü işkenceye maruz kaldığını vurguladı.

Açıklamada, söz konusu 29 kadından 6’sının anne olduğu kaydedildi.

İsrail yönetimi, gözaltına aldığı Filistinlileri katlettikten sonra naaşlarını “Sayılar Mezarlığı” adı verilen ve üzerinde isim yerine sayıların yazılı olduğu mezarlara gömüyor. Şehitlerin Cenazelerini Geri Alma Girişimi’ne göre, 1967’den bu yana İsrail tarafından çeşitli şekillerde şehit edilen 256 Filistinlinin cenazeleri, Sayılar Mezarlığı’nda tutuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu