Sağlık

Kalp Hastalıklarının 10 Önemli Belirtisine Dikkat

Kış ayları yaklaşırken havaların soğuması ile birlikte, başta 60 yaş üzeri bireyler ve kalp rahatsızlıkları olan şahıslarda tansiyon değişiklikleri, kalp atış suratında yükseklik ve damarlarda büzüşmeler görülebiliyor. Bu durum da kalbin yükünü artırarak başta kalp krizi olmak üzere tüm kalp hastalıkları risklerini artırabiliyor. En kıymetli belirtileri göğüs ağrısı, nefes darlığı, terleme yahut bulantı olan kalp krizi, hayati risklere neden olabilen en kıymetli kalp hastalıklarının başında geliyor. Kalp hastalıkları riskini en aza indirmek için kronik rahatsızlıkları olanların ilaçlarını tabiplerinin tavsiye ettiği halde kullanması, fizikî taraftan faal kalması, Akdeniz tipi beslenme planı uygulaması, sigara kullanımından uzak durması, kafein tüketimini sonlandırması gerekiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Kahraman Coşansu, kalp hastalıklarının muhtemel belirtileri hakkında bilgi verdi.

Diyabet, tansiyon yahut kolesterolünüz varsa dikkat!

Sonbahar ve kış aylarının soğuk günlerinde kapalı alanlarda ve hareketsiz formda geçirilen mühletler de artmaktadır. Bu durum da bilhassa diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı üzere kronik rahatsızlıkları olan bireyleri ve muhakkak bir yaşın üzerindeki bireyleri olumsuz etkilemektedir. Bu devirde hayati riske neden olabilecek ani kalp krizlerinde de artış görülmektedir. Kalp rahatsızlıkları her vakit net hastalık belirtileri ile ortaya çıkmamaktadır. Kalp krizi esnasında her vakit sinema sinemalarında gördüğümüz üzere telaş verici bir göğüs ağrısı ve akabinde yere düşme üzere durumlar yaşanmamaktadır. Kimi kalp semptomları göğüste bile olmayabilir ve neler olduğunu anlamak her vakit kolay değildir. Kişi 60 yaşın üzerindeyse, ailede kalp hastalığı hikayesi varsa, fazla kiloluysa, diyabet, yüksek kolesterol yahut yüksek tansiyonu varsa kalp açısından daha dikkatli olmak zorundadır. Bilhassa şu belirtiler varsa her zamankinden daha fazla ihtimam gösterilmesi gerekir;

  1. Göğüs rahatsızlığı: Hastaların bazen “üzerimde fil oturuyormuş gibi” biçiminde tanım ettiği, çimdikleme ya da yanma hissi ile gelen ve ekseriyetle de birkaç dakikadan uzun süren göğüs ağrıları bir kalp krizinin belirtisi olabilir. Lakin yalnızca anlık, çok kısa bir ağrıysa yahut dokunulduğunda daha fazla acıtan bir noktaysa, muhtemelen kalple ilgili bir hastalık belirtisi olmayabilir. Lakin kişi bu tip ağrılar yaşıyorsa, gerçek teşhis ve tedavi için kesinlikle alanında uzman bir tabip tarafından muayene edilmelidir. Zira bazen atipik ağrılar da kalp ağrısı ile karışabilir.
  2. Bulantı, hazımsızlık, mide yanması yahut mide ağrısı: Birtakım beşerler kalp krizi sırasında bu semptomlara sahiptir. Doğal ki, kalple ilgisi olmayan birçok nedenden ötürü da mide rahatsızlığı olabilir. Fakat bunun kalp krizi sırasında da olabileceğinin farkında olunmalıdır. Kişi bu türlü hissediyorsa ve de ailesinde kalp hastalığı hikayesi varsa risk altında olabilir. Bu nedenle şikayetler ihmal edilmeden, en kısa vakitte doktora başvurulması gerekir.
  3. Kola yayılan ağrı: Bir diğer klasik kalp krizi belirtisi ise büyük kısmı kol olmak üzere bedenin sol tarafına yayılan ağrılardır. Kalp krizi ağrıları ekseriyetle göğüsten başlayarak dışa hakikat hareket eder. Fakat bu ağrılar bazen yalnızca kol ağrısı da olabilir.
  4. Baş dönmesi ve baygınlık hissi: Baygınlık, baş dönmeleri ya da istikrar kayıpları üzere rahatsızlıklar birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Fakat kişi birdenbire istikrarsız hissediyorsa, göğüs rahatsızlığı yahut nefes darlığı yaşıyorsa bu durum da kalp krizi belirtisi olabilir, çabucak bir doktora başvurulması gerekir.
  5. Boğaz yahut çene ağrısı: Ekseriyetle tek başına boğaz yahut çene ağrısı kalple ilgili bir ağrı olarak düşünülmemektedir. Büyük olasılıkla bunlar kas sorunu, soğuk algınlığı yahut sinüs sorunundan kaynaklanan ağrılardır. Lakin göğsün ortasından boğaza yahut çeneye yayılan ağrı ya da baskı varsa, bu kalp krizinin belirtisi olabilir.
  6. Çabuk yorulmak: Merdiven çıkmak yahut otomobilden bir şeyler taşımak üzere geçmişte yapmakta sorun yaşanılmayan bir işi yaptıktan sonra kişi birdenbire kendini yorgun yahut bitkin hissediyorsa kalp krizi riski altında olabilir.
  7. Terleme: Besbelli bir sebep olmadan soğuk ter atmak kalp krizine işaret edebilir. Bu, başka semptomlardan rastgele biriyle birlikte olursa, çabucak hastaneye gitmek uygun olacaktır.
  8. Bacaklar, ayaklar yahut ayak bileklerinde şişlik: Bu şikayetler kalbin kanı gerektiği kadar tesirli bir halde pompalamadığının bir işareti olabilir. Kalp gereğince kan pompalayamadığında bilhassa bedenin alt bölgelerinde şişkinlik görülebilir.
  9. Düzensiz kalp atışı: Kişi gergin yahut heyecanlı olduğunda kalbin süratli atması yahut anlık olağandışı atması olağandır. Lakin kalbin birkaç saniyeden daha uzun mühlet olağandışı attığı hissediliyorsa ve bu sık sık oluyorsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Bu durum birden fazla vakit, çok fazla kafein tüketimi yahut yetersiz uyku üzere sebeplerden kaynaklanır. Fakat bazen, tedavi gerektiren ritim sorunlarına de işaret edebilir.
  10. Nefes darlığı: Altta yatan önemli bir sorundan kaynaklanabilen, açıklanamayan nefes darlığı asla göz arkası edilmemelidir. Bilhassa yeni ve süratlice gelişmiş nefes darlığı kesinlikle dikkate alınmalıdır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu