Haber

Kazakistan’da parlamento feshedildi, 19 Mart’ta erken seçim yapılacak

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Meclisi fesheden ve erken seçime gidilen kararnameyi 19 Mart’ta imzaladı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Tokayev’in Meclisin feshine ve erken seçime gidilmesine ilişkin kararnameyi 19 Mart’ta imzaladığı duyuruldu.

Tokayev yaptığı açıklamada, Haziran 2022’de yapılan anayasa referandumu ile Kazakistan’da daha adil ve rekabetçi bir idari sisteme geçiş sürecinin başladığını belirtti.

Başkan Tokayev, bundan sonra milletvekilliği seçimlerinde karma sistemin uygulanacağını belirterek, “Parlamento ve yerel meclislerin oluşumuna yönelik bu yeni model, hem ulusal hem de bölgesel düzeyde seçmenlerin çıkarlarını tam anlamıyla koruyacak ve bir temsili güç organlarında geniş görüş yelpazesi.” değerlendirmesini yaptı.

Anayasa referandumu kapsamında yeni siyasi partilerin kurulması sürecinin kolaylaştırıldığını kaydeden Tokayev, şunları kaydetti:

“Özellikle yeni siyasi partilerin tescili için gerekli imza sayısı 20 binden 5 bine düşürüldü. Partilerin bölge temsilciliklerinin asgari sayısı 600’den 200’e düşürüldü. Bu ve diğer sistematik tedbirler sonucunda; Ülkemizde uzun süredir ilk kez birçok yeni siyasi parti tescil edildi.”

Siyasi partilerin Meclis’e girme barajının yüzde 7’den yüzde 5’e düşürüldüğünü hatırlatan Tokayev, tüm bu kurumsal değişikliklerin siyasi rekabeti kızıştıracağını ve yeni siyasetçilerin önünü açacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu