Ekonomi

Kriptoda yeni sayfa: SEC, 6 kripto para birimini hedefliyor

Investing.com – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi (SEC), önde gelen kripto para borsası Bittrex ve kurucu ortağı William Shihara’ya “kayıtsız bir ulusal menkul kıymetler borsası” işlettiği için dava açtı.

SEC ayrıca Bittrex’in yabancı yan kuruluşu Bittrex Global GmbH’ye, Bittrex’in tek komut defterini işletmesiyle bağlantılı olarak ulusal bir borsa olarak kaydolmadığı için dava açtı.

SEC tarafından yapılan suçlamada Bittrex, kayıt dışı bir menkul kıymetler borsası olarak nitelendirilirken, platformda listelenen altı kripto varlığın menkul kıymet olduğu belirlendi. Bu varlıklar; kısa çizgi, ALGO, AMAN TANRIM, TKN, NGCVe IHTOlarak listelenmiş.

SEC ayrıca Bittrex ve eski CEO’su William Shihara’nın, kuruluşun düzenleyici kontrolünden kaçmak için kripto varlık ihraççılarıyla işbirliği yaptığını iddia etti.

SEC’in kripto segmenti üzerindeki düzenleyici baskısı devam ederken, Bittrex borsası nihai varış noktası oldu. Ancak bu durumda öne çıkan bir diğer durum ise tanınan altcoinlerden ikisinin ön plana çıkarılması. SEC tarafından sunulan iddianamede DASH ve ALGO ticareti vurgulandı.

SEC, platformda DASH kullanımının, süreçleri doğrulamak ve gelir elde etmek için DASH staking için Masternode sistemini kullandığını vurguladı. Kurul, bu özelliğin token fiyatını etkilediğini düşünürken DASH’ı menkul kıymete dönüştürdüğünü iddia ediyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu’nun DASH sistemi için öne sürdüğü menkul kıymet argümanları ile yeni bir pencere açarak birçok Blockchain ağını birebir durumda daha değerli hale getirmek için emsal oluşturmaya çalıştığı düşünülüyor.

Algorand Vakfı da SEC’in radarında

SEC ayrıca, ALGO tokeninin ilk ihracında varlığın bir kısmını alan Algorand Foundation’ı, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olmasına rağmen yatırımcıların faaliyetlerden faydalandığı gerekçesiyle bir menkul kıymet ihraççısı olarak görüyor.

Piyasa yorumcuları, SEC’in kripto alanındaki çeşitli alanlarda faaliyet gösteren projeleri ve farklı yönetişim yapılarını dahil etmek için bu dava yoluyla menkul kıymetlerin kapsamını genişletme çabalarını sürdürdüğüne inanıyor.

Bittrex’ten sonra sıra Coinbase’de mi?

Son zamanlarda SEC Coinbase’e Duruşmadan önce son uyarı notunu göndermişti. Birçoğu SEC’in Coinbase’e dava açmasını beklerken, SEC Bittrex davasını açtı. Ancak SEC’in kesinti üzerindeki ağır baskısı nedeniyle madeni para tabanıDavanın yakın zamanda açılabileceği düşünülüyor.

Kripto para piyasaları, SEC’in son müdahalesinin ardından dün güne alıcılı başlarken, dün de satış seyrindeydi. bitcoinGünün ilk saatlerinde 29.000 dolar sınırına hızlı bir düşüşün ardından aynı hızla toparlandı ve sabah 29.750 dolar civarında hareket etmeye başladı.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu