Haber

Leylek ve kuşların uğrak yeri olan sokak lambaları ve elektrik direkleri UEDAŞ sayesinde yuvaya dönüşüyor.

Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da 5 milyondan fazla kişiye elektrik dağıtım hizmeti sunan UEDAŞ, ekolojik dengeyi korumak ve doğaya sürdürülebilir katkı sağlamak amacıyla kuş yuvası projesini hayata geçirdi.

Minik dostların yavrularını ve yuvalarını korumak için harekete geçen UEDAŞ, aydınlatma direklerini yuvaya çevirdi.

Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya ve İç Mimarlık Bölümü ile ortaklaşa yapılan kuş yuvaları, ilk olarak İznik’te kuşların yoğun olarak barındığı bölgede sokak lambalarına, kullanıma uygun olarak tasarlanarak yerleştirildi.

İznik Kaymakamı Recai Karal’ın da katıldığı etkinlikte projenin detaylarını anlatan UEDAŞ Genel Müdürü Gökay Fatih Danacı, “Hizmet alanımız leylek, serçe ve sıvacı kuşlarının göç yolu üzerinde bulunuyor. Gücün sürekliliğini sağlarken doğayı korumayı da görev kabul ediyoruz. İznik doğası ve vahşi yaşamı ile süper bir yer ve biz de projemizin çıkış noktası olarak burayı seçtik. İlimizin ana okullarından biri olan Tophane Meslek Yüksekokulu ile iş birliği yaparak mobilya bölümünde okuyan öğrencilerimize yaptırdık. 50 yuva ile başladığımız projemizi tüm bölgemize yaymayı hedefliyoruz” dedi. söz konusu.

UEDAŞ, Gölyazı ve Karaağaç bölgelerindeki leylek yuvalarını güvenli hale getirerek hem onları hem de güç devamlılıklarını koruyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu