Haber

LGS’ye girecek öğrencilere MEB’den fırsat

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 4 Haziran Pazar günü LGS’ye girecek öğrencilerin süreci etkin yönetebilmeleri ve sınav telaşıyla baş edebilmeleri için uzman rehber öğretmenler ve ruhani danışmanların çeşitli tekliflerde bulunduğu broşür hazırladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından merkezi sınava girecek öğrenciler için hazırlanan broşürde, öğrencilerin sınav öncesi ve sınav sırasında dikkat etmesi gereken hususlara ilişkin bilgiler yer alıyor.

“Moralinizi bozacak durum ve kişilerden uzak durmalısınız”

Öğrencilerin sınav öncesi aileleri ve arkadaşlarıyla vakit geçirebileceklerine dikkat çekilen broşürde şu öneriler yer alıyor:

“Motivasyonunuzu yüksek tutmalı, sizi üzecek durumlardan ve insanlardan uzak durmalısınız. Sınavda elinizden gelenin en iyisini yapmak için kendinizi motive etmelisiniz. Sınavdan önceki günü yorucu aktivitelerden uzak, normal bir gün olarak geçirmeye özen göstermelisiniz. “Son güne bırakmadan gidip yerinde görmelisiniz. Uyku düzeninize dikkat etmeli ve yeterince uyumaya özen göstermelisiniz. Ne geç yatmalısın ne de erken. Uyumadan önce gevşeme ve nefes egzersizleri yapabilirsiniz.”

“Sınav öncesi beslenme bozulmamalı”

Sınav öncesi diyeti bozmadan sağlıklı ve ölçülü beslenmek gerektiğine vurgu yapan broşürde şu ifadelere yer verildi:

“Dengeli bir kahvaltı yapmalı ve alışık olmadığınız besinleri tüketmekten kaçınmalısınız. Hava şartlarına uygun rahat kıyafetler giymelisiniz. Sınava geç kalmayacak formda yola çıkmalısınız. cep telefonu, ziynet eşyası gibi sınava gelirken getirilmemesi gereken herhangi bir eşyanız yoktur.Önceden hazırlanmayı unutmamalısınız.Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler kullandıkları araç, gereç ve cihazları her zaman kullanabileceklerdir. sınavda kendilerinin getirmeleri şartıyla.”

Sınav stresinin normal olduğuna dikkat çekilen broşürde, öğrencilerin sınav öncesi yapılacak hazırlıklar ve sınav sırasında uygulanacak stratejilerle bu stresi azaltabilecekleri belirtildi.

“Sınav Sırasında Sakin Olmaya Dikkat Edin”

Broşürde, öğrencilerin sınav süresince soruları anlamak için gerekli süreyi ayırması gerektiği ve cevaplar üzerinde düşünerek başarılı bir sınav süreci geçirebilecekleri belirtildi.

“Sınav esnasında sakin kalmaya ve soruları okumaya dikkat edin. Ayrıca sınav esnasında zamanınızı verimli kullanarak tüm soruları cevaplamaya çalışın. Son olarak sınav kriterlerinin sadece bir değerlendirme ölçüsü olduğunu ve gerçeği yansıtmayabileceğini unutmayın. Sınavdan sonra ne olursa olsun seninle gurur duyacağım.” Kendine inan ve sınavda en iyi performansını göster. Hayallerinize ulaşacağınıza olan inancımız tam. Unutma, her zaman yanındayız ve seninle gurur duyuyoruz.”

haberakincilar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu