Haber

Merkez Bankası’ndan 50 puanlık faiz indirimi

Merkez Bankası, Kahramanmaraş depremlerinin ardından yeniden faiz oranlarını indirme kararı aldı. Bir hafta vadeli repo faizi %8,50’ye düşürüldü. Faiz oranları son iki aydır sabit tutulmuştur. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yıkıcı Kahramanmaraş depremlerinin ardından faiz oranlarını indirme kararı aldı.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), depremlerin ekonomi üzerindeki etkilerini sınırlamak amacıyla politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 8,50’ye indirdi. Geçen yıl enflasyondaki yükselişe rağmen Merkez Bankası Ağustos-Kasım döneminde faiz oranlarını 5 puan indirmiş, son olarak Kasım ayında 150 baz puanlık indirimle faiz oranlarını yüzde 9’a indirmiştir. Aralık ve Ocak aylarında faiz oranını yüzde 9’da sabit tutan TCMB’nin bu politikasını seçimlere kadar sürdürmesi bekleniyordu. Ancak Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen ve 43 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği iki depremin ardından faiz indirimi tarafında beklentiler arttı.

“Depremlerin ekonomi üzerinde kalıcı bir etkisinin olması beklenmiyor”

PPK açıklamasında, Kahramanmaraş depremlerinin “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirildiği ve depremin üretim, tüketim, istihdam ve beklentiler üzerindeki etkilerinin kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği kaydedildi. Depremin yakın vadede ekonomik aktiviteyi etkilemesi beklenmekle birlikte, orta vadede Türkiye ekonomisinin performansı üzerinde kalıcı bir etkisinin olmayacağı tahmin edilmektedir.

PPK açıklamasında, büyüme kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payının arttığı ve turizmin mevcut süreçlerin istikrarına beklentileri aşarak güçlü katkı sağladığı belirtilirken, iç tüketim talebinin, yüksek düzeyde güç sağladığına dikkat çekildi. Ana ihracat pazarlarındaki fiyatlar ve zayıf ekonomik aktivite, mevcut istikrar üzerindeki riskleri canlı tuttu.

Yüzde 5 olan orta vadeli enflasyon hedefi vurgusu

Kurul, 50 baz puanlık indirim kararına ilişkin olarak, “Kurul, bu ölçülü indirim sonrası para politikası duruşunun, fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşündedir” ifadesini kullandı. 2023’ün ilk yarısında meydana gelecek depremin etkilerinin yakından izleneceği belirtildi.

Açıklamada, “TCMB, fiyat istikrarı temel amacı ve yüzde 5 olan orta vadeli hedef doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler sağlanana kadar elindeki tüm araçları kullanmaya devam edecektir. fiyat istikrarının kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaştırılması amacıyla her türlü Liraizasyon Stratejisinin uygulanmasına devam edilecektir.Fiyatlar genel seviyesinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu yönde etkileyecektir. , ters para ikamesinin devam etmesi ve döviz rezervlerindeki artış eğilimi ile finansman maliyetlerindeki kalıcı düşüşün devamı için uygun bir yer olacaktır.

DW/BK,BO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu