Ekonomi

Mozambik, Brezilya ve Türkiye’den tavuk ithal edecek

MAPUTO, 25 Ekim (Xinhua) — Mozambik, kuş gribi salgınıyla karşı karşıya olan komşusu Güney Afrika’dan kümes hayvanı ithalatına getirilen yasağın ardından arz sıkıntısını hafifletmek için Brezilya ve Türkiye’den tavuk ithal edecek.

Mozambik Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı Hayvancılık Geliştirme Ulusal Direktörü Americo Conceicao Salı günü yaptığı açıklamada, Mozambikli ithalatçıların bu iki ülkeden yaklaşık 4.000 mt tavuk satın alma yetkisine sahip olduğunu ve ürünlerin ülkeye ulaşmasının beklendiğini söyledi. yaklaşık bir ay içinde.

Conceicao, üretim sürecini garanti altına almak için yerel üreticilerin Brezilya ve Türkiye’den kuluçkalık yumurta ithal edebileceklerini de sözlerine ekledi.

Mozambik hükümetinin geçen hafta Güney Afrika’dan kümes hayvanı ithalatını askıya almasından bu yana ülkede tavuk ve yumurta fiyatları arttı. Güney Afrika’nın Gauteng, Kuzey Batı, Western Cape, Mpumalanga, Free State, Kwazulu Natal ve Doğu Cape eyaletlerinde H5N8, H5N1, H5N2 ve H7 virüslerinin neden olduğu kuş gribi tespit edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu