Haber

Netanyahu’nun ekibi orduyu suçladı

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e 7 Ekim’de gerçekleştirilen saldırılarda güvenlik açığı tartışması devam ederken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ekibinin orduyu suçladığı iddia edildi.

İsrail merkezli Channel 12 televizyonunun haberine göre Netanyahu’nun Özel Sekreteri Yossi Shelley, meslektaşlarıyla yaptığı toplantıda 7 Ekim’de yaşananlardan “Netanyahu’nun değil ordu komutanlığının sorumlu tutulması gerektiğini” söyledi.

Shelley, “Netanyahu’yu değil, ordu komutanlığını suçlayın. Genelkurmay Başkanı, hükümet karşıtı protesto hareketi, bize saldıran güvenlik teşkilatının eski liderleri, suçlanması gerekenler bunlardır.” ‘ dediği iddia edildi.

Habere göre Netanyahu ekibinin birçok üyesi bu görüşe katılırken, Gazze Şeridi’ndeki savaş tamamlandıktan sonra da “orduyu suçlamaya devam edeceklerinin muhtemel olduğu” kaydedildi.

Ancak Shelley’nin ofisi, Kanal 12’ye yaptığı açıklamada iddiaları reddetti ve haberin “bir dizi saçmalık olduğunu ve özel sekreterin hata aramak veya siyasi açıklamalar yapmak yerine ülkeyi zafere taşımakla meşgul olduğunu” savundu.

Shelley’nin İsrailli mahkumlar için kullandığı “süpermarket çizgisi” tabiri eleştirilere yol açtı

Netanyahu’nun Özel Sekreteri Shelley’nin katıldığı bir televizyon programında “Bölgedeki festivalin kaosu artırdığı ve 7 Ekim saldırıları sırasında kümülatif etki yarattığı” yönündeki açıklaması tepkiyle karşılandı.

Aynı röportajda Shelley, Gazze Şeridi’ndeki kayıp kişileri ve İsrailli mahkumları tespit etmek için harcanan zaman hakkında şunları söyledi: “Bazen bu bir süpermarket kuyruğunda beklemek gibidir. Ne kadar kasiyer olursa olsun işler yolunda gitmez.” sözlerini kullandı.

Netanyahu’dan ‘başarısızlık’ açıklaması yok

Ülkedeki ordu komutanları, güvenlik yetkilileri ve siyasi isimler, 7 Ekim’de Gazze Şeridi’nden İsrail’e yönelik saldırılarda güvenlik zafiyeti nedeniyle “başarısız olduklarını” açıkladılar.

Başbakan Netanyahu henüz bu konuyla ilgili bir açıklama yapmazken ülkedeki muhalif basın da buna dikkat çekti.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesi

İsrail’de Netanyahu, 2023’te yeni hükümetiyle iktidara döndükten sonra Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırılması, hükümete yargı atamalarında söz hakkı verilmesi gibi değişiklikleri içeren yargı paketinde düğmeye bastı.

İsrail’de siyaset, ordu, güvenlik, ekonomiNetanyahu hükümetinin tartışmalı yargı paketine karşı yapılan protesto hareketine yargıda üst düzey mevkilerde bulunanlar da katıldı.

Hükümetin yargı reformlarına karşı çıkan, aralarında savaş pilotları, denizaltı subayları ve diğer elit birliklerin de bulunduğu binlerce İsrailli, gönüllü yedek görevlerinden ayrılmaya karar verdi.

Bu dönemde İsrail ordu kuvvet komutanları ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, Netanyahu’yu hükümetin yargı düzenlemesinin orduda bölünmeye neden olduğu ve İsrail ordusunun caydırıcılık ve teyakkuz kabiliyetini kaybetmesine yol açtığı konusunda uyarmıştı.

Netanyahu karşıtı hükümet protesto hareketi, yılbaşından 7 Ekim’e kadar her cumartesi on binlerce katılımcının katılımıyla protestolar düzenledi.

haber-eskipazar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu