Haber

Renault ZOE Modeli Yerini Yeni Renault 5’e Bıraktı

Elektrifikasyon yolculuğuna diğer markalardan daha erken başlayan Renault, popüler elektrikli modeline veda etmeye hazırlanıyor. Markanın 3. elektrikli otomobili olan ZOE için artık yolun sonu geldi. 4 kapılı kompakt elektrikli şehir otomobili Renault ZOE, yerini yeni Renault 5 modeline bırakmaya hazırlanıyor. Detaylar burada…

Sevilen model ZOE’ye veda zamanı!

Renault, elektrifikasyon yolculuğuna bir süredir konuşulan Fluence ZE modeliyle başladı. Daha sonra Renault Twizy modeliyle elektrikli yolculuklara hız kazandıran marka, aslında diğer otomobil markalarının oldukça önünde başladı. Twizy modelinin kullanıcı grubu tarafından sevilmesinin ardından Renault ZOE modeli kullanıcıların beğenisine sunuldu.

ZOE, tipik bir 4 kapılı kompakt şehir otomobiliydi. Renault, ZOE’nin elektrikli olduğunu vurgulayan detaylara yer verdi. Hatta aracın stop lambalarında elektriği simgeleyen mavi Renault logoları bile vardı. ZOE, hem Avrupa pazarında hem de Türkiye pazarında önemli bir kullanıcı tabanına ulaşmıştır.

Hangi araba markası kime ait?

Tabii bu yönelimle birlikte Renault 5’in gelmesi de gündemde. ZOE’nin yerini alacak olan Renault 5, tamamen elektrikli bir platform olan CMF-B-EV’de yer alıyor. Bu platform, markanın Clio ve Captur modellerinde kullanılan CMF-B akaryakıt platformu ile neredeyse birebir aynı. Bu, yeni Renault 5 modelini pazarda rekabetçi bir konuma getirecek.

Yeni Renault 5, 2024 yılında Fransa’nın Douai kentindeki Renault fabrikasında üretilecek. Aracın motoru ve bataryası ile ilgili detaylar şu an için açıklanmadı. Önümüzdeki günlerde belirlenecek. Peki Renault ZOE modelinin yerini alacak olan Renault 5 hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtmeyi unutmayın…

Kaynak: Shiftdelete / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu