Teknoloji

Starfield Oynanışı İle İlgili Yeni Detaylar Paylaşıldı

Bethesda Yazılımları, yıldız alanı 45 dakikalık özel bir sunumda bize oynanışı hakkında yeni ayrıntılar verdi. Her taraftan detayları fışkıran ve bizi uzun bir süre bilgisayarımızın ya da konsolun başına kilitleyecek bir oyunla karşılaşacağız gibi görünüyor. Tamam Starfield DoğrudanDetaylar burada sırasında neler gördük.


İlginizi çekebilir:  Xbox Games Showcase 2023’te Yeni Masal Görünüyor!


Fikri mülkiyeti yıllar sonra Bethesda Softworks şirketine ait olacak olan Starfield, bugün özel bir canlı yayınla yeniden karşımıza çıktı. Geçen yıl on beş dakikalık oynanış görüntüleri ile oyun hakkında çok şey öğrendik. Bugün bu bilgilere kıyamet kadar bir yenisi daha eklendi diyebiliriz.

Starfield Oynanışı Oldukça Ayrıntılı Olacak

Haberimizin sonundan izleyebileceğiniz oynanışa derinlemesine daldığımız Starfield Direct sırasında oyunun karakter yaratma ekranının oldukça ilgi çekici olduğunu söyleyebiliriz. Cilt tonu, saç rengi, takılar, yara izleri, diş yapısı ve çok daha fazlası üzerinde çok fazla özgürlük sunulduğunu görebiliriz. Pek çok yüz taramasının yapıldığı bu bölümde asıl amacın oyunculara son derece detaylı ve çeşitli karakterler yaratma imkanı sunmak olduğu söyleniyor. Oyunda yapay zeka tarafından yönetilen karakterler aslında bu formda yaratılmış.

Karakterimiz için bir arka plan hikayesi oluşturabileceğimiz gibi, her bir arka plan hikayesi için oynanışı dinamik olarak değiştirecek üç benzersiz yetenek de sunulacak. İşin ilginci karakterimizin kesinlikle dini inancı varsa dini inancı olan düşmanlar saldıramaz.

Oyundaki üç benzersiz yetenek dışında, seçeneğe bağlı olarak karakterimiz için üç özellik belirtebileceğiz. Bu özelliklerin doğal olarak artıları ve eksileri olacaktır. Ayrıca beklendiği gibi karakterimizi özelleştirebileceğiz ve her biri dört seviyeden oluşacak beş yetenek ağacı ile geliştirebileceğiz. Çeşitli zorlukları tamamlamak da bize yeni yetenekler kazandıracak.

Hazır özelleştirmeden bahsetmişken, uzay gemimizi ekran görüntülerinden nasıl görüneceğine kadar özelleştirebileceğiz. Bethesda Softworks tarafından söylenenlere göre ilk etapta Frontier isimli bir gemimiz olacak. İlerlememiz sırasında kendi filomuzu oluşturabileceğiz.

Sistemleri Starfield’da bağımsız olarak geliştirmenin yanı sıra, Gemi İnşa Bölümüne gidebilir ve mürettebata daha fazla yer açmak için görünümünü, rengini, iç tasarımını ve modüllerini değiştirebiliriz. Daha uzak mesafelere gitmek için elde edebileceğimiz birimler de olacak.

Ayrıca kaçakçılık ve kargo görevleri, çatışma ve daha birçok farklı amaç için kullanabileceğimiz farklı gemilerin olacağı da söyleniyor.

Oyundaki dövüş sistemine değinen Bethesda Softworks, Crimson Fleet dahil birçok düşman tarafından sık sık pusuya düşürülebildiğimizi söyledi. Böyle bir durumda belirli sistemleri hedef alan silahlardan motorlara kadar her şey devre dışı kalırdı. Daha sonra düşmanımızın gemisine yanaşabilecek, tüm düşmanları öldürebilecek ve gemiyi filomuza dahil edebilecektik. Tabii bu arada düşmanlarımızın eşyalarını da zimmetimize geçirebilecektik.

Biz ve arkadaşlarımız oyundaki gezegenleri farklı zamanlarda ziyaret edebilecek ve farklı şeylerle karşılaşabilecektik. Yırtıcı doğayı tarayabilecekken, gezegenleri ve sistemleri bir bütün olarak gözlemleyerek deneyim puanları ve ödüller kazanabilecektik.

Hemen hemen her yerde kamp kurmak mümkün olacakken, her şekil ve büyüklükte yerleşim modülleri olacaktı. Mürettebat veya yoldaşlar atayabilir ve kaynak çıkarıcılar inşa edebilir ve çok daha fazlasını yapabiliriz.

Kamp alanını birinci veya üçüncü şahıs bakış açısıyla inşa edebilmenin yanı sıra izometrik bir açı da olacaktır. Bunun dışında tabanca, çift namlulu tüfek, yarı otomatik silahlar, el bombası fırlatıcı gibi çok çeşitli silahlar yer alırken, dürbün, şarjör, namlu, kabza gibi silah modları da üretilebilecek. patlayıcı kartuşlar ve susturucular. Elbette yakın mesafe dövüşü seven oyuncular için bıçaklar ve baltalar olacak.

Son olarak 6 Eylül 2023’te PC ve Xbox Series için çıkacak olan Starfield’ın özel sürümleri de açıklandı. Premium versiyonun yanı sıra fiziksel bir Constellation versiyonu da olacak. Digital Premium, ana oyuna ek olarak Shattered Space hikaye genişletmesi, beş günlük erken erişim, Constellation Dış Görünüm Paketi, dijital sanat kitabı ve yepyeni oyun müzikleriyle gelecek. Bu noktada eğer oyunun standart sürümünü satın aldıysanız daha sonra bu sürüme yükseltme yapabileceksiniz. Physical Premium ise dijital olana ek olarak metal kutu ve Constellation yaması ile gelecek.

Constellation ise fiziksel Premium içeriğin yanı sıra Starfield Chronomark saat, taşıma çantası ve dijital oyun koduyla gelecek.

Minimum Gereksinimler

 • İşletim Sistemi: Windows 10 sürüm 22H2 (10.0.19045)
 • İşlemci: AMD Ryzen 5 2600X, Intel Core i7-6800K
 • Bellek: 16GB RAM
 • Ekran Kartı: AMD Radeon RX 5700, NVIDIA GeForce 1070 Ti
 • DirectX: Sürüm 12
 • Ağ: Geniş bant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 125 GB kullanılabilir alan
 • Ek Notlar: SSD Gerekli

Önerilen Gereksinimler

 • İşletim Sistemi: Güncelleştirmelerle birlikte Windows 10 veya 11
 • İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X, Intel i5-10600K
 • Bellek: 16GB RAM
 • Ekran Kartı: AMD Radeon RX 6800 XT, NVIDIA GeForce RTX 2080
 • DirectX: Sürüm 12
 • Ağ: Geniş bant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 125 GB kullanılabilir alan
 • Ek Notlar: SSD Gerekli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu