Ekonomi

TESK Başkanı: Esnafa özel düşük faizli kredi paketleri şart

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, finansmana erişimdeki güçlük ve kredi kartı taksit kısıtlamalarının esnafı zor durumda bıraktığını belirterek, “Kredi erişiminin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Düşük hazırlanıyoruz. -Esnafa faizli kredi paketleri. ekonomiBu bir zorunluluk haline geldi” dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, sanayi bölgelerinde üretimin devamlılığının sağlanmasının, esnafın hammadde veya eser satın almasının, ticari hayatta çarkların dönmesinin finansmana erişimden geçtiğine dikkat çekti. Bankaların kredi verirken işi zorlaştırmak yerine kolaylık sağlamasının değerli olduğunu vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti:

“KREDİYE ERİŞİM TİCARET TEKERLEKLERİNİ DÖNDÜRMEK İÇİN ZORUNLUDUR”

“Ekonomik dalgalanmalar ve enflasyon karşısında üretici ve esnafın ayakta kalabilmesi için her zaman finansmana ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için bankaların kredi olanaklarını genişletmeleri, tedbirleri artırmaları ve faiz oranlarını düşürmeleri gerekmektedir. Krediye ulaşamamanın yanı sıra birçok sorun bulunmaktadır. büyük borçlanmalar, üretimin yavaşlaması, enflasyon ve işsizliğin artması, ihracatın azalması gibi ekonomik sorunları da beraberinde getirir.Tedbir olarak piyasa koşulları ve döviz kuru dikkate alınarak ticari kredilerin artırılması gerekir. piyasada rekabet gücü, üretici üretebilmeli, esnaf mal alabilmeli, vatandaş bu işlere ulaşabilmeli, bu nedenle bankalar krediye erişimde işleri kolaylaştırmalı ki çarklar dönmeye devam etsin.

“KREDİ KARTI TAKSİT KISITLAMASI TİCARETİ DE OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Kredi kartı taksit sayısına getirilen kısıtlamalar da esnafı ve buna bağlı olarak piyasaları olumsuz etkiliyor. Birçok şubede kredi kartı harcamalarında taksit sayısı sınırlandırılmıştır. Bu da alışverişlerin azalması, seyahatlerin yapılmaması, ihtiyaçların ertelenmesi gibi sebeplere neden oluyor. Vatandaşın harcamalarına ne kadar kısıtlama getirilirse esnafın ilgisi o kadar düşüyor. Bu nedenle piyasaların canlanması için kredi imkanlarının ve kredi kartı taksit kısıtlamalarının yeniden düzenlenerek artırılması, vatandaşın ve esnafın rahatlatılması gerekiyor.

izmitajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu