Yaşam

Türklerde Bugün Çocuklarınıza Örnek Olabilirsiniz: Kardiyolog Biykem Bozkurt

Çocuklarınıza örnek gösterebileceğiniz Türkler dizisinde her gün bir biyografi ile karşınızda olacağız. Bu biyografilerde nispeten daha az tanınan ancak uluslararası üne sahip kişilere yer vermeyi planlıyoruz. Bu konuda önerilerinizi bekliyoruz. İçeriğimizin bugünkü dünyaca ünlü konuğu: Biykem Bozkurt

1964 yılında İstanbul’da doğan Bozkurt, 1983 yılında Robert Kolej’den mezun olduktan sonra İstanbul Tıp Fakültesi’ne girdi ve 1989 yılında buradan mezun oldu. Ve 2 yıl sonra genç hekim için Amerika yılları başlıyor.

Dr. Bozkurt, 1991 yılında Houston’daki Baylor College of Medicine’de “dahiliye uzmanı” unvanını aldı. Ancak bununla yetinmez ve 5 yıl sonra üniversitede “kardiyolog” olur.

Oradan, kalp yetmezliği ve kalp nakli eğitimini tamamladığı Pittsburgh’daki Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi’ne taşındı. Ve Houston’a Baylor Tıp Fakültesi’ne döner. Önce profesörlüğe, ardından dekanlığa terfi etti ve halen kıdemli dekan olarak görevine devam ediyor.

Ayrıca American Board of Internal Medicine’den Kardiyovasküler Hastalıklar ve İleri Kalp Yetmezliği ve Kardiyak Transplantasyon sertifikalarına sahip olan Bozkurt, Mary and Gordon Cain Vakfı, Winters Kalp Yetmezliği Araştırma Merkezi’nde İç Hastalıkları kürsüsü başkanıdır.

Tıp biliminde taraf tutan 100 Türk’ün ortasındaki 15 kadından biri olan Dr. Bozkurt, “Circulation” dergisi ve “American College of Cardiology Journal of Heart Failure” editörlerinin ortasında yerini alıyor. Ayrıca kalp hastalıkları ile ilgili birçok organizasyonda başkanlık veya yöneticilik yapmaktadır.

Aldığı ödüller şunlardır:

  • Web of Science – Clarivate Analytics – Dünyanın En İyi Araştırmacısı Ödülleri – 2020

  • Ben ve Margaret Aşk Vakfı – En İyi Profesyonel Başkanlık Ödülü – 2020

  • Web of Science – Clarivate Analytics – Dünyanın En İyi Araştırmacısı Ödülleri – 2019

  • American College of Cardiology – Yetenekli Eğitimci Ödülü – 2016

  • Baylor Tıp Fakültesi – Eğitimde Mükemmellik Ödülü – 2014

  • Baylor Tıp Fakültesi – Optimum Uzun Ömürlü Uzman Klinisyen Ödülü – 2014

  • En İyi Amerikan Doktorları Listesi – 2013 – 2010 – 2009

Kalp yetmezliği alanında araştırmalarını sürdüren, uluslararası bilimsel oturumlara aktif olarak katılan, tıp öğrencilerine eğitimler veren Bozkurt, hayatını Amerika’da sürdürmekte ve hem bu ülkede hem de dünyada kardiyoloji alanında taraf olmaya devam etmektedir.

Böylesine tıbbi bir bedel karşılığında ne güzel bir arazi edindik! yarın görüşürüz çocuklar!

ikizderehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu