Ekonomi

Zelenskiy 1,13 milyar Avroluk silah anlaşması için İspanya’da

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, süregelen çatışmaların ortasında Ukrayna’nın savunma kabiliyetlerini güçlendirmeye yönelik önemli bir adım atarak bugün Madrid’e gitti.

Zelenskiy, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile görüşmelerde bulunacak ve bir güvenlik anlaşması imzalayacak. Bu anlaşma İspanya’nın Kiev’e 1.13 milyar Avro (1.23 milyar $) değerinde önemli bir silah paketi sağlamasına olanak tanıyacak.

İspanya Kralı Felipe, Devlet Başkanı Zelenskiy’i Barajas havaalanında bizzat karşılayarak ziyaretin önemine işaret etti. Ukraynalı lider öğleden sonra Başbakan Sanchez ile ortak bir basın toplantısı düzenleyecek.

Anlaşma hükümleri uyarınca İspanya Ukrayna’ya 12 Patriot uçaksavar füzesi ve Alman üretimi olan ancak daha önce İspanya’nın sahip olduğu 19 Leopard 2A4 tankı da dahil olmak üzere çeşitli askeri teçhizat tedarik edecek.

Uzun süredir aktif hizmet dışında olan bu tanklar teslim edilmeden önce kapsamlı bir yenileme sürecinden geçecek. Bu taahhüt, İspanya’nın daha önce Ukrayna’ya 10 adet benzer tank gönderme onayına ekleniyor.

Anlaşma tüm füze savunma sistemlerini kapsamıyor ancak söz konusu füzeleri içeriyor. Geçtiğimiz ay İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles İspanya’nın Ukrayna’ya Patriot füzeleri gönderme niyetini teyit etmiş, ancak o zamanki miktar belirtilmemişti.

Anlaşma kapsamında tedarik edilecek ilave silahlar, aralarında teknoloji firması Indra’nın da bulunduğu İspanyol şirketleri tarafından üretilecek.

İspanyol hükümeti geçtiğimiz ay bu silah paketinin finansmanını onaylamış ancak anlaşmanın içeriğini açıklamamıştı.

Başbakanlık ve Savunma Bakanlığı yetkilileri, El Pais gazetesinin anlaşmaya dahil olan askeri varlıklarla ilgili ayrıntılar verdiği haber hakkında yorum yapmamayı tercih etti.

Bu silahların tedariki, Devlet Başkanı Zelenskiy’nin Ukrayna’nın Batılı müttefiklerinin askeri destekle ilgili karar alma hızından duyduğu endişeyi dile getirdiği bir döneme denk geliyor.

Zelenskiy, Ukrayna üzerindeki Rus füzelerinin durdurulmasına yardım edilmesi ve Ukrayna sınırı yakınlarındaki Rus askeri güçlerine karşı Batı tarafından tedarik edilen silahların kullanılmasına izin verilmesi de dahil olmak üzere çatışmaya daha doğrudan müdahil olunması çağrısında bulundu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu