Haber

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, deprem bölgesindeki Aile ve Gençlik Fonu’na başvuruların 15 Şubat’ta başlayacağını duyurdu.

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “Deprem bölgesinde ilk kez hayata geçireceğimiz Aile ve Gençlik Fonu’na 15 Şubat’tan itibaren başvuruları almaya başlayacağız. Deprem bölgesinde aile kurma yolunda ilk adımı atacak gençler, bu destekle gençlerimiz de kendi projelerini hayata geçirebilecek” dedi.

Adıyaman’a gelen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, önce Vali Osman Varol’u ziyaret ederek fazilet defterini imzaladı. Bakan Göktaş’a AK Parti Adıyaman milletvekilleri ve Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç da eşlik etti. Bakan Göktaş, 6 Şubat depremi sonrası yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında Vali Varol’dan bilgi aldı.

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Göktaş, “Öncelikle dün gece havalanan polis helikopterinin düşmesi sonucu şehit olan kahraman pilotlarımız Cemil Gülen ve Levent Öztürk’e Allah’tan rahmet diliyorum. Hatay’dan Gaziantep’e yakınlarının, Emniyet Müdürlüğümüzün ve milletimizin başıdır.” Teşekkür ederim. Yaralı polis memurumuza acil şifalar diliyorum. 6 Şubat’ta yaşadığımız ve millet olarak hepimizi derinden yaralayan Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden bir yıl geçmek üzere. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anıyor, aziz milletimize başsağlığı diliyorum. Allah ülkemize ve milletimize hayırlı eylesin. Yüzyılın belasını yüzyılın birliğiyle aşıyoruz. Yaraların iyileşmesi için var gücümüzle çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. 11 ilimizi etkileyen bu sarsıntılarda devlet olarak ilk andan itibaren tüm kaynaklarımızı seferber ettik. Bakanlık olarak merkez ve taşrada da çalışmalarımız var. Teşkilatımızla depremden etkilenen vatandaşlarımızın yardımına koştuk. Sosyal yardımlarımız ve psikososyal desteklerimizle vatandaşlarımızı yalnız bırakmadık. Devleti ve milletiyle birlikte çalışarak yönettiğimiz bu süreçte güçlü ve büyük Türkiye’nin kimseyi geride bırakmadığını bir kez daha gördük. Psikososyal Destek Ekiplerimiz vatandaşlarımızın yaşadığı tüm bölgelerde depremden etkilenenlerle birebir görüşmeler yaparak ihtiyaçlarını belirledi. 4,1 milyon kişiye Psikososyal Destek Hizmeti verdik. Birebir yardımlaşma uyumunu sağladık. Ulusal ve uluslararası 88 bağış deposu kurduk. Vatandaşlarımızın acil ihtiyaçları için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına 1.85 milyar lira aktardık. Deprem bölgesinde 206, deprem bölgesi dışındaki illerde ise 94 olmak üzere toplam 300 sosyal market kurduk. Bölgede 14 adet Taşınabilir Sosyal Market Tırını devreye aldık. Kadın ve bebeklere yönelik 27 giyim ve bebek bakım ünitesi kurduk. Ayni bağışlarla 487 uçakla uçuş düzenledik. 39 binin üzerinde yardım tırını doğrudan yardım depolarına yönlendirdik” dedi.

AİLE GENÇLİK FONU

2024 yatırım planında 3 hizmet binasının temellerini atmayı planladıklarını belirten Bakan Göktaş, “Depremden etkilenen kadınların hayatlarını yeniden inşa etmelerine, buluşmalarına yardımcı olmak amacıyla Kadın Kooperatifleri İşletme Atölyesi adı altında sosyal alanlar oluşturduk. Ailelerinin ihtiyaçlarının karşılanması ve rehabilitasyonlarına da destek verilmesi. Deprem sonrası profesyonel bakıma ihtiyaçları olduğu belirlendi.” Farklı illerdeki yatılı bakım kurumlarımıza 312’si yaşlı, 978’i engelli olmak üzere 1290 vatandaşımızı yerleştirdik. Depremden etkilenen engelli bireylerin deprem sonrasında günlük rutinlerine dönüşlerini kolaylaştırmak amacıyla 6 adet Refpite Residence’ın açılışını yaptık. Burada gençlerimizle güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. Bir süredir Aile Ailesi üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Aile ve Gençlik Fonu hazırlıklarını tamamladık. Deprem bölgesinde ilk kez hayata geçireceğimiz Aile ve Gençlik Fonu’na 15 Şubat’tan itibaren başvuruları almaya başlayacağız. Aile kurma yolunda ilk adımı atacak gençlerimize faizsiz kredi imkânı sunacağız. deprem bölgesinde. Bu destekle gençlerimiz de kendi projelerini hayata geçirebilecek. Ayrıca bildiğiniz gibi Çocuk Konut Sitemizin temelini geçtiğimiz ekim ayında attık. “2024 yatırım planımızda Adıyaman’a İl Müdürlüğü, Sosyal Hizmet Merkezi ve Kadın Konukevi olmak üzere 3 hizmet binasının temelini atmayı planlıyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN KİMSEYİ GERİDE BIRAKMADIĞINI GÖRDÜK’

Bakan Göktaş, depremde hayatını kaybedenler anısına oluşturulan hatıra ormanının ilk fidanını dikerek su verdi. Kahramanmaraş merkezli ve tüm milleti derinden yaralayan depremlerin üzerinden bir yıl geçtiğini belirten Bakan Göktaş, şöyle konuştu: ‘Asrın birliğiyle asrın felaketini aşıyoruz. Yaraların sarılması için var gücümüzle çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. 11 ilimizi etkileyen bu depremlerin ilk anından itibaren devlet olarak tüm kaynaklarımızı seferber ettik. Bakanlık olarak merkez ve taşra teşkilatlarımızla depremden etkilenen vatandaşlarımızın yardımına koştuk. Sosyal yardımlarımız ve psikososyal desteklerimizle vatandaşlarımızı yalnız bırakmadık. “Devlet ve milletle birlikte yönettiğimiz bu süreçte güçlü ve büyük Türkiye’nin kimseyi geride bırakmadığını bir kez daha gördük.”

Bakan Göktaş’a Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Sevim Sayım Madak, Vali Osman Varol ve diğer yetkililer eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu