Teknoloji

Araba almak isteyenlere kötü haber! Fiyatlar düşmeyecek

2019 yılında hayatımıza giren koronavirüs ile başlayan pandemi dönemi ve son dönemde küresel ekonomik sorunlar otomobil sektörünü de etkiledi.

Dolar kurunun da etkisiyle özellikle otomotiv branşındaki fahiş fiyatlar yeni yılda da sektörü etkilemeye devam ediyor.

Yaşar Üniversitesi İşletme Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Gör. Anıl Aba, otomotiv sektöründe önümüzdeki dönemde yaşanabilecek olası durumu değerlendirdi.

“Arz talep dengesi karıştı”

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin bilgisine göre Türkiye otomobil pazarının yıllık satış ortalamasının 700 bin araç, tavanın ise 1 milyon araç olduğunu belirten Dr. Anıl Aba, bu pazardaki arz-talep istikrarına şaşırdığını söyledi.

Aba, fiyatın düşmesi veya artışın yavaşlaması için arz tarafında üretimin mutlaka artması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

Faizler talep tarafında da artmalı, kur biraz normalleşmeli. Üreticiler tedarik zincirindeki yüklerin 2024 yılına kadar aşılacağını söylüyor. Peki kemer sıkma politikasına geçebilir miyiz?

Önümüzdeki yıl yerel seçimler var. Kısa vadede, yine seçim ekonomisi olabilir. Hatta bu yıl Ocak’tan Mayıs’a kadar şimdiden 445 bin araç satıldı.

Kapora verildi, daha sırada bekleyen çok araç var. Bu yıl Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı 1 milyonu aşarak rekor kırabilir. Yine de 2024 sonuna kadar araba fiyatlarında rastgele bir düşüş olacağını düşünmüyorum.

sehzadeler-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu