Ekonomi

İngiliz ekonomisi üçüncü çeyrekte büyüme göstermedi

Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) açıkladığı bilgiye göre İngiltere’de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), ikinci çeyrekteki yüzde 0,2’lik büyümenin ardından üçüncü çeyrekte de değişmedi. Beklenti ekonominin üçüncü çeyrekte yüzde 0,1 daralacağı yönündeydi.

Ekonomi bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,6 büyüdü. Britanya ekonomisi 2022 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 0,1 daraldı.

Hizmet sektöründeki yüzde 0,1’lik daralma ile inşaat sektöründeki yüzde 0,1’lik büyüme birbirini dengeleyerek ekonomi üçüncü çeyrekte yatay seyretti. Bu, ekonominin bu yılki en zayıf üç aylık performansı olarak kaydedildi.

Eylül ayında yüzde 0,2 büyüme kaydetti

Aylık bazda İngiltere ekonomisi Eylül ayında yüzde 0,2 büyüdü. Ağustos ayında bu oran yüzde 0,1 seviyesindeydi.

ONS Ekonomik İstatistik Müdürü Darren Morgan, verilere ilişkin değerlendirmesinde ekonominin üçüncü çeyrekte yatay seyrettiğini, özellikle sağlık ve yönetim danışmanlığı gibi alanlarda hizmet sektöründe daralma yaşandığını belirtti.

Araç satışları, imalat sanayi ve inşaat sektörlerinde sınırlı büyüme kaydedildiğini belirten Morgan, “Eylül ayındaki yüzde 0,2’lik büyüme, film yapımcılığı, sağlık ve eğitim alanlarındaki faaliyetlerden kaynaklandı. Bu büyüme, alanlardaki daralmayla dengelendi.” perakende satış ve bilgisayar programlama gibi.” değerlendirmesini yaptı.

Maliye Bakanı Jeremy Hunt da yüksek enflasyonun büyümenin önündeki en büyük engel olduğuna dikkat çekerek, ekonomiyi sürdürülebilir bir şekilde büyütmenin en iyi yolunun “plana sadık kalmak ve enflasyonu sistemden çıkarmak” olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu