Ekonomi

Michigan Üniversitesi tüketici güveninin son altı ayın en düşük seviyesine gerilediğini bildirdi

Michigan Üniversitesi’nin son tüketici duyarlılığı endeksi dördüncü ayda da düşüşünü sürdürerek Mayıs ayından bu yana en düşük seviye olan 60,4’e düştü. Bugün yayınlanan rapor, tüketiciler arasında, özellikle de genç ve düşük gelirli bireyler arasında, Orta Doğu’da artan faiz oranları ve devam eden çatışmalarla ilgili artan endişelere dikkat çekiyor.

Endeksin temel bileşenlerinde önemli bir düşüş yaşanırken, mevcut ekonomik koşullar göstergesi 65,7’ye, gelecek altı aya ilişkin beklenti göstergesi ise 56,9’a gerileyerek son altı ayın en düşük seviyelerine geriledi. İnançtaki bu düşüş, ABD’nin pandemiden etkilenen yıllar hariç son on yıldaki en hızlı üçüncü çeyrek ekonomik büyümesini yaşadığı sırada bile meydana geldi.

Enflasyon beklentileri de yaz sonunda benzin fiyatlarındaki artışın etkisiyle %4,4’e yükseldi. Tüketici fiyat endeksine göre resmi enflasyon oranı şu anda %3,7 olmasına rağmen Federal Hermes’ten Damian McIntyre gibi uzmanlar, tüketicilerin enflasyon baskısı ile yüksek borçlanma maliyetleri arasında sıkışıp kaldığına dikkat çekiyor.

Tüketici duyarlılığına yansıyan bu endişelere rağmen borsalar hem Dow JonesEndüstriyel Ortalama (DJIA) ve S&P 500 Süreç seanslarında kar görerek direnç gösterdi. Ancak ekonomistler, artan faiz oranlarının büyüme ivmesi üzerindeki etkisi nedeniyle potansiyel bir ekonomik yavaşlama bekledikleri için dikkatli olunmasını tavsiye ediyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu