Ekonomi

Pandemi sürecinde KDK’dan süt yardımı alamayan sigortalılar için tavsiye kararı

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) pandemide başvurdu ”Kısa Çalışma Ödeneği”sigortalı olmadığı dönemde doğum yapan ancak doğum karnesi ve süt parasını alamayan annenin mağduriyetinin giderilmesi için tavsiye kararı verdi.

KDK’ya başvuran kişi, pandemi sürecinde patronlara kolaylık sağlamak için başvuran kişidir. ”Kısa Çalışma Ödeneği” Bu nedenle 1 yıldır sigortalı olmadığını belirtti. Başvurucu, bu süreçte doğum yaptığını ancak son 1 yıldır sigortasının ödenmemesi nedeniyle doğum karnesi parası ve süt parasını alamadığını ve önemli ekonomik sıkıntılar yaşadığını ifade etmiştir. Başvuruyu inceleyen KDK, sosyal devlet olmanın gereği olarak sosyal riskleri kapsayacak şekilde düzenleme yapılması gerektiğine karar verdi. hem uzun vadeli hem de kısa vadeli sigorta branşları.

KDK kararında, kadın sigortalının doğum sigortasından yararlanabilmesi için doğumdan önceki 1 yıl içinde başvuru sahibi adına bildirilen prim ödeme gün sayısının 90 günden az olduğu, başvurucunun talebinin reddi, maddede yer alan şartların sağlanmaması nedeniyle hukuka uygun bulunmuş, ancak kuralların sağlanamamasının sebebi dönemin harika durumundan kaynaklanmıştır. Kısa çalışmanın uygulandığı dönemde çalışılamayan sürelerin sosyal güvenlik hakkının sağlanması açısından etkin bir şekilde değerlendirilmesinin sosyal devlet unsurunun gerçekleştirilmesinde bir adım olacağı değerlendirilmiştir.

KDK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na bu durum ve gelecekte ortaya çıkabilecek durumlarla ilgili çalışma yapılması önerisinde bulundu.

ladik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu