Haber

Zelenskiy, Avrupa Parlamentosu’na hitaben yaptığı konuşmada AB’ye yardımlarından dolayı teşekkür etti

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, savaşın başlamasından bu yana Brüksel’e yaptığı ilk ziyarette Avrupa Parlamentosu’na (AP) hitaben yaptığı konuşmada Avrupa Birliği’ne (AB) bugüne kadar verdiği destek için teşekkür etti.

Zelenskiy, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başlamasından bu yana ilk kez geldiği Brüksel’deki olağanüstü AB Liderler Zirvesi’ne katılmadan önce Avrupa Parlamentosu’nu (AP) ziyaret etti.

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy’i AP Lideri Roberta Metsola karşıladı. İkili kameralar önünde Ukrayna milli marşını ve Avrupa marşını seslendirdi.

Ardından AB Komite Lideri Ursula von der Leyen’in katılımıyla AP’nin Özel Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

Kürsüye çıktığında milletvekilleri tarafından uzun süre alkışlanan Zelenskiy, AP’ye Ukrayna’ya verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Rusya’nın yanı sıra İran’dan gelen tehdide de değinen Zelenskiy, “Avrupalı ​​yaşam biçiminin” yok olmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

Zelenskiy, AB ülkeleri ve AP milletvekillerine “hayati malzemeler, silahlar, mühimmat, enerji teçhizatı ve diğer binlerce malzeme dahil” yardımları için teşekkür etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün, AB’nin zirvesinde, geçtiğimiz yıl kıtalarımızın önceki liderlerin imkansız gördüğü şeyi yapmasına izin veren kararlar alan devlet liderlerine ve hükümetlere kişisel olarak teşekkür edebilirim. Avrupa nihayet kendisini Rusya’nın yıkıcı fosil bağımlılığından kurtarıyor. Avrupa kendisini yozlaşmış Rus oligarşisine dönüştürüyor. “Avrupa, tarihinde ilk kez, onu Rus rejiminin muhalifleri için bir avlanma alanı olarak gören ajanlarının sızmasına karşı kendini savunuyor. AB bu kadar büyük ölçekte askeri yardım sağlıyor. Aynı zamanda AB’ye de yaklaşıyoruz. Ukrayna AB üyesi olacak.”

Zelenskiy’in Brüksel’den önce Londra ve Paris’e yaptığı ziyaretlerin aksine uçak ve ağır silah yardımı taleplerinden bahsetmemesi dikkat çekti.

AP Başkanı’ndan “Ukrayna’ya uzun menzilli sistemler ve jetler sağlayın” çağrısı

Oturumun açılışında yaptığı konuşmada Metsola, Ukrayna’nın Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle Türkiye’ye yaptığı yardımı övdü.

“Ukrayna Avrupa’dır ve ulusunuzun geleceği AB’dedir.” Metsola, “Kazanmak zorundasın,” dedi. “Artık tüm eyaletler, bir sonraki adım olarak size ihtiyacınız olan uzun menzilli sistemleri ve jetleri sağlamayı hızlı bir şekilde düşünmelidir. Arkanızdayız. Ne kadar sürerse sürsün yanınızda olacağız.” sözlerini kullandı.

gole-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu