Ekonomi

Petrolde arz sıkışıklığı

Petrol arzın sıkılaştığına dair işaretlerle dördüncü haftadaki kazancına hazırlanırken, likidite Ocak sonundan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

ABD ham petrolü bu hafta %1’den fazla yükseldi.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin, sakinleşen ekonomik toparlanmasını hızlandırmak için çalışmalarını hızlandırırken, Suudi Arabistan ve Rusya’nın arzında daralma haberi geldi.

Piyasa aktörleri son dönemde petrol vadeli işlem piyasalarında risklerini azaltıyorlar.

Ham petrol, piyasanın sıkılaştığına dair işaretlerle Haziran sonundan beri yükseliyor, ancak yine de yıl için düşük. Çin’deki durgun toparlanma ve Fed’in agresif para politikası bu yıl talep üzerinde önemli bir engel oluşturdu.

Fed’in önümüzdeki hafta faiz oranlarını yükseltmesi bekleniyor ve Perşembe günü açıklanan ilk işsizlik başvuruları bilgisinin işgücü piyasasının gücüne işaret etmesinin ardından oranlarda daha fazla artış olasılığı biraz arttı.

Mizuho Bank Ltd Asya Ekonomi ve Strateji Direktörü Vishnu Varathan şunları söyledi: “Makro hikaye kesinlikle yolunda gidiyor. Suudi Arabistan ve Rusya gibi üreticilerin düşük üretim işaretleri ve ABD’deki düşen stoklar destekleyiciydi, ancak sert iniş riskleri iyimserliği azalttı.”

elbeyli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu